Sekcia

Rok 1985:V Gabčíkove sa vyrábajú „dopravné značky“ pre naše rieky

Podnik Dunaj – Váh pobočka Gabčíkovo, vyrába rôzne druhy bójí a signalizačných zariadení, ktoré sa používajú na vytyčovanie trasy plavby po Dunaji a na priehradách.

 

     "Podnik Dunaj – Váh pobočka Gabčíkovo, sa špecializuje na výrobu rôznych druhov bójí a signalizačných zariadení, ktoré sa používajú na vytyčovanie trasy plavby po Dunaji a na priehradách. Sú to napríklad radarové bóje, plechové bóje, drevené plaváky a pobrežné značky.

     Pracovníci z Gabčíkova sa starajú o úsek Dunaja od Devína až po Ipeľ a vytyčujú trasu na Oravskej priehrade, Nosiciach a inde. Vlani vytýčili celkom 550 nových plavákov a bójí.

     Kapitánom prístavu v Gabčíkove je Anton Biró, ktorý je zároveň aj vedúcim Brigády socialistickej práce. Mnoho jej členov podáva zlepšovacie návrhy, ktoré dokážu ušetriť nášmu národného hospodárstvu nemálo finančných prostriedkov. Medzi úspešných zlepšovateľov patrí údržbár Oto Čičaj, ktorý skonštruoval signalizačnú lampu. Dosahuje omnoho lepšie parametre ako tá, ktorú dovážame zo Švédska. Jej svetlo prenikne až do vzdialenosti 4 km", píše sa v archívnej správe TASR.

Anton Biró, kapitán prístavu a vedúci BSP montuje na pontón signalizačnú lampu švédskej výroby. Foto: archív TASR, autor I. Dubovský/2. júna 1985