Sekcia

Futbalový brankár Imrich "Capan" Stacho sa lúči s kariérou

V utorok 5. novembra zohrali v Trnave benefičný zápas pri príležitosti rozlúčky čs. reprezentanta s aktívnou športovou kariérou. Mužstvo, ktoré pre tento zápas zostavil Imrich Stacho, hralo s rakúskym ligovým celkom Admirou Energie Viedeň 0:0.

     Imrich Stacho bol trnavský rodák (4. november 1931-10. január 2006) a trnavskému futbalu zostal verný od svojich brankárskych zákrokov na Kopánke až po pravidelné návštevy ligových, ale aj druholigových zápasov na tribúne Spartaka. Preto zažil a prispel svojimi vyrovnanými a hlavne skvelými výkonmi v bránke k titulu dorasteneckého majstra ČSR v roku 1948 a od ligového debutu na jar 1959 proti mužstvu z Teplíc (1:1) až do nástupu k slávnej ére trnavského futbalu v 60. rokoch.

"Capan" bol obľúbený

      Na jeseň 1965 vo svojom predposlednom ligovom zápase ešte pred vlastným obecenstvom, ktoré ho obdivovalo, povzbudzovalo ako obľúbeného "Capana", s čistým kontom zachránil víťazstvo 1:0 nad Spartakom Hradec Králové a v poslednom v Trenčíne si po heroickom výkone odniesol posledný gól do futbalového dôchodku.

Vyhliadli si ho do reprezentácie       

     Za 15 rokov len raz zmenil dres a to, keď narukoval v roku 1952 do Prahy, samozrejme do ATK a Tankistu. Stachove vysoké kvality si všimli aj zostavovatelia reprezentácie spoločného štátu Slovákov a Čechov. Deboval 14. júla 1953 proti Rumunsku a nedostal gól (2:0). Zhodou okolností svoj posledný 24 reprezentačný zápas zohral 25. mája 1960 práve proti Rumunsku a rozlúčil sa s čistým kontom o rovnaké víťazstvo 2:0.   

Predvídavý brankár   

     Stacho bol brankárom moderného štýlu a koncepcie. Chytal bez príkras, s mimoriadnym reflexom, vedel rýchlo založiť útočnú akciu, ovládal 16-tku a dirigoval obranu. Keď opustil svoj priestor, to len preto, aby šiel prekonať svoj proťajšok - z pokutového kopu. Desiatimi gólmi z tejto značky prispel k zmene skóre a raz aj v zápase reprezentácie. Bol to veľmi dôležitý gól, lebo v kvalifikácii Pohára národov (dnes ME) po prehre 0:2 v Dubline, 10. mája 1959 na bratislavskom  štadióne načal v odvete Írov práve z bieleho bodu už v 3. minúte (4:0).      

Achilovka ukončila jeho kariéru

     Imrich Stacho za tých 15 rokov veľmi zriedka chýbal v trnavskej bránke. Až prišiel nešťastný 11. máj 1966 a rozlúčkový zápas Laca Pavloviča v Prešove. Prasknutá achillovka, nie po faule, ale len tak pri vybiehaní, urobila definitívny koniec akýmkoľvek aktívnym futbalovým chúťkam veľkého brankára.