Sekcia

František Srna - legenda slovenského motoristického športu

Pred 85 rokmi sa narodil František Srna, jedna z najväčších osobností slovenského motoristického športu. Zahynul v roku 1973 na pretekárskom okruhu.

FOTO: V nedeľu 4.júna uskutočnil sa v Novom Meste nad Váhom XII.ročník Podjavorínskeho rýchlostného motocyklového okruhu. Jeho obsolútnym víťazom sa stal František Srna z Pezinka, ktorý zvíťazil v kubatúrach do 250 a 350 ccm. Foto: Archív TASR, autor B.Palkovič, 4.júna 1972.Svoju pretekársku kariéru odštartoval už v roku 1949 a takmer od jej začiatku až do svojej tragickej smrti v roku 1973 patril medzi najlepších cestných motocyklových pretekárov v bývalom Československu. Trikrát (1959, 1961, 1971) sa stal majstrom Československa v triede do 250 kubických centimetrov (ccm) a v roku 1972 aj československým majstrom v triede do 350 ccm.


František Srna sa narodil 15. mája 1932 vo Svätom Juri. Láska k motorom sa u neho prejavila už v skorej mladosti. Aj preto sa vyučil za automechanika. Začiatkom 50. rokov minulého storočia pracoval ako garážmajster v Kartografickom a zememeračskom ústave v Bratislave a od roku 1955 až do roku 1973 pôsobil ako vedúci dielne Technických služieb mesta Bratislavy.

 

FOTO: Absolútnym víťazom Podjavorinskeho motocyklového okruhu sa stal František Srna /vľavo/ prijíma blahoželanie od J.Kráľa. Foto: Archív TASR, autor B.Palkovič, 4.júna 1972.

Pretekárske sny si začal plniť po kúpe svojej prvej motorky značky PUCH s kubatúrou 125 ccm. K prvým pretekom na okruhoch ho priviedol jeho celoživotný priateľ a motocyklový pretekár František Kročka. Na motorke vedel Srna nielen výborne jazdiť, ale bol známy aj ako zručný mechanik či konštruktér. Motocykle si pripravoval a upravoval do značnej miery sám.

Kariéru cestného motocyklového pretekára začal vo vtedajšom Autoklube Bratislava, za ktorý pretekal v rokoch do roku 1952. Potom tri roky jazdil za Duklu Praha a od roku 1955 pretekal za vtedajší Zväzarm Bratislava. Prvé veľké úspechy na motocyklových okruhoch zaznamenal na motorkách Jawa československej výroby. Pôsobil aj ako ich testovací a továrenský jazdec.

 

FOTO: František Srna na trati Podjavorínskeho motocyklového okruhu. Foto: Archív TASR, autor B.Palkovič, 4.júna 1972.

 

V roku 1957 sa stal československým reprezentantom a už v roku 1958 vyhral prestížne preteky Talline. Prvenstvo v triede do 250 ccm dosiahol aj o rok na to na vtedajšej Veľkej cene Československa v Brne, čo mu vynieslo prvý titul majstra republiky. V roku 1961 dosiahol v rovnakej triede druhý majstrovský titul a zvíťazil aj na vtedajšej Cene Slovenska v Piešťanoch.

Na Veľkej cene Maďarska v roku 1962 presedlal na motorku s kubatúrou 350 ccm a zvíťazil. Úspech z Piešťan zopakoval aj v roku 1965, kedy vyhral nielen v triede do 250 ccm, ale do 350 ccm. V roku 1966 sa z prvenstva tešil aj na Veľkej cene Juhoslávie, ktorá sa konala na okruhu v Opatiji. Okrem víťazstva v triede do 350 ccm dosiahol aj traťový rekord.

 

FOTO: V nedeľu 12.júla usporiadal piešťanský Automotoklub šiesty ročník Ceny Slovenska v cestných motocyklových a automobilových pretekoch. Na tomto vrcholnom motoristickom podniku na Slovensku sa už po šiesty raz zišli najúspešnejší pretekári z Československa s poprednými motoristami zo zahraničia. Čs. pretekár František Srna obsadil II. miesto. Foto: Archív TASR, autor Š. Petráš, 12.júla 1964.

Začiatkom 70. rokov minulého storočia patril Srna v rámci bývalého Československa k takmer neporaziteľným pretekárom. Svoj posledný republikový titul v triede do 350 ccm s medzinárodným obsedením dosiahol v roku 1972 na bratislavskom okruhu, ktorý sám vymyslel. Okruh viedol z Bajkalskej ulice na Trnavskú, potom na Tomášikovu, Vajnorskú a späť na Bajkalskú.

Okruh, ktorý František Srna sám navrhol sa mu na druhom ročníku bratislavských pretekov 6. októbra 1973 stal osudným. Po páde a následnom zranení hlavy zahynul. Pochovaný je v Pezinku, kde prežil väčšiu časť života.

 
FOTO: V nedeľu 30. mája sa stretli vo svetoznámych kúpeľoch Piešťany na trati Ceny Slovenska už 7-krát domáci motocykloví a automobiloví pretekári s poprednými motoristami zo zahraničia. 7.ročník sústredil na štarte okrem čs. pretekárov jazdcov 13 krajín - Anglicka, Dánska, Fínska, Holandska, Sev. Írska, Juhoslávie, Maďarska, NDR, NSR, N.Zélandu, Poľska, Rakúska a Švajčiarska. František Srna víťaz v triede do 350 ccm so svojím mechanikom, Foto: Archív TASR, autor Š. Petráš, 12.júla 1964.

 

Ešte počas jeho života ocenili jeho výnimočnú kariéru v roku 1961 titulom Majstra športu a v roku 1969 titulom Zaslúžilého majstra športu. O živote výnimočného motocyklového jazdca sa dá dočítať aj napríklad v knihe Rudolfa Malého pod názvom "Františkovia". Publikácia prináša športový príbeh nielen Františka Srnu, ale aj jeho veľkého priateľa a motocyklového pretekára Františka Kročku.


Zdroje: www.moto-cup.sk, www.pezinok.sk, www.nocka.sk

FOTO: Automotoklub Stavba Košice usporiadal v nedeľu 30.augusta Majstrovstvá ČSSR v rýchlostných motocyklových pretekoch kategórie 250 ccm a 350 ccm a preteky automobilov Farmule-3. Kategóriu v kubature 250 ccm bola súčasne súťažou o Memoriál Tibora Delimana. V oboch kategóriách motocyklov zvíťazil Zdeněk Bíma z Hoříc. V automobiloch bol najrýchlejší Ján Ohm z Litomeříc. Na snímke slovenský pretekár František Srna. Foto: Archív TASR, autor G.Bodnár, 31.júla 1970.
FOTO: Na štarte 14. ročníka medzinárodných motocyklových a automobilových pretekov o Cenu Slovenska v nedeľu 16. septembra v Piešťanoch sa zišli poprední pretekári z 12. krajín. Čs. pretekár František Srna na stroji Jawa. Foto: Archív TASR, autor Š.Petráš, 16.9.1973.