Sekcia

Rok 1985: Módna vychytávka - otepľovačky z Fatranu Ružomberok

Okresný priemyselný podnik Fatran v Ružomberku bol jedným z najznámejších výrobcov športových odevov v ČSSR. V roku 1985 získal podnik tri zlaté medaily na Brnenských výstavných trhoch.

 

     „Zimné otepľovačky, atletické súpravy, vetrovky, ale aj múmiové i klasické spacie vaky, stany pre horolezcov, turistov a ďalšie druhy výrobkov pre športovcov za vyše 24 miliónov korún v tomto roku (1985) vyrobili v konfekčnej zákazkovej výrobni Okresného priemyselného podniku Fatran v Ružomberku“, uvádza sa v archívnej správe TASR.

     Vývojové pracovisko tohto podniku úzko spolupracuje s horolezeckými expedíciami a horskou službou, ktoré im ich prototypové výrobky testujú v extrémnych klimatických podmienkach. Výrobkami závodu bolo vystrojených šestnásť expedícií, medzi najznámejšie patrili expedície do Sierra-Nevada, na Nanga Parbat I, II, Makalu, Hindukuš.

Zľava: Mária Zacharová, návrhárka podniku Fatran, ktorý zásobil Tatranskú expedíciu Himaláje 1969/Vysoké Tatry niektorými časťami výstroja v rozhovore s horolezcom Arnom Puškášom. Foto: archív TASR, autor J. Valko/29. marca 1969

 

     Na základe týchto testov sa vo vývojovom pracovisku upravujú výrobky pre sériovú výrobu tak, aby vyhovovali nárokom športovcov. O obľube ich výrobkov svedčí aj to, že pre nedostatok výrobných kapacít môžu pokryť potrebu a požiadavky trhu najviac na 40 percent.

Na snímke pracovníčka vývoja Zlatica Uličná kontroluje jeden z navrhnutých prototypov. Foto: archív TASR, autor V. Gabčo/22. novembra 1974
Na snímke Viera Garguláková, pracovníčka vývoja robí posledné úpravy na prototypovej súprave LUCIA. Foto: archív TASR, autor V. Gabčo/22. novembra 1974

 

     "V konfekčnej prevádzke zaradili v tomto roku (1985) do výroby 12 nových modelov, čo znamená inováciu takmer polovice vyrábaného sortimentu. Nové modely získali na tohtoročných Brnenských výstavných trhoch tri zlaté medaily a jedno čestné uznanie, čo svedčí o kvalite a módnosti noviniek. Patria medzi ne dámska lyžiarska kombinéza Júlia, pánska kombinéza Rudi a ďalšie výrobky. Športové odevy, stany a spacie vaky dodávajú predovšetkým do predajní Drobného tovaru a do vybraných obchodných domov PRIOR", uvádza správa TASR.

 

     "Dobré meno si získala najmä zákazková dielňa, v ktorej pracuje 16 členný kolektív BSP ČSSP pod vedením Anny Greschovej. Vyrábajú módne športové odevy podľa želaní zákazníkov a dodávajú aj letné a zimné vetrovky pre členov Horskej služby a niektorým horolezeckým expedíciám", píše sa ďalej v správe.

     Okresný priemyselný podnik Fatran v Ružomberku vznikol v roku 1960. Vyrábal športovú konfekciu – vetrovky, úbory pre turistiku, horolezcov, vodákov, mototuristov, jaskyniarov, stany, spacie vaky, plachty pre jachting od triedy kadet až po námorné plachty. V tom čase bol jediným na Slovensku, ktorý vyrábal výstroj pre výškové horolezectvo a jachting. Zanikol v roku 1999.

Členky BSP ČSSP zľava: Viera Sviežená, Eva Chovanová, Agáta Oravcová a Bibiána Trabalíková šijú zákazkové športové odevy. Foto: archív TASR, autor V. Gabčo/27. novembra 1985