Sekcia

Do futbalového neba odišiel Ladislav Kačáni

Vo veku 86 rokov zomrel 5.februára 2018 bývalý futbalista a neskôr aj významný futbalový tréner a pedagóg Ladislav Kačáni.

 

Narodil 1. apríla 1931 v Lučenci, odkiaľ prišiel do ŠK Bratislava, pokračoval v bratislavských kluboch v Slávii, Červenej hviezde a Interi. V československej lige odohral 227 zápasov, strelil 48 gólov, v ročníku 1958/59 sa v drese ČH Bratislava tešil z majstrovského titulu. 

"V reprezentácii debutoval 26. apríla 1953 v Prahe v zápase Európskeho pohára ČSR – Taliansko 2:0. Bol účastníkom záverečného turnaja MS 1954 vo Švajčiarsku, v najcennejšom drese odohral spolu 20 medzištátnych zápasov, strelil 3 góly,“ informuje oficiálna internetová stránka Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

 

 

 

FOTO: V odvetnom medzištátnom futbalovom stretnutí predkola súťaže o Európsky pohár zvíťazilo v nedeľu 10. mája v Bratislave Československo na Slobodným írskom 4:0 /l:0/. Zápas bol na ihrisku Slovana ÚNV pred 60.000 divákmi. Reprezentant Československa Kačáni vo vzdušnom súboji s obranou Slobodného Írska. Foto: Archív TASR, autor V. Přibyl,  10.mája 1959.

 

Bratislavský Inter pod jeho vedením získal Stredoeurópsky pohár a počas dvojmesačného zájazdu okolo sveta vyhral štrnásť stretnutí a raz remizoval. Neskôr bol trénerom Lokomotívy Košice, pôsobil na Cypre a v Kuvajte.

Spolu s Ladislavom Novákom v rokoch 1971 – 1972 viedol v trinástich medzištátnych zápasoch československú reprezentáciu. Svoje poznatky hráča a trénera od žiakov až po seniorskú reprezentáciu využil ako pedagóg na FTVŠ UK, kde bol docentom a vedúcim úseku futbalu, predsedom trénerskej rady a neskôr technickým riaditeľom SFZ. Ladislav Kačáni je autorom siedmich monografií, vysokoškolských učebníc a knižných publikácií. Jeho knihu „Tréning vo futbale“ preložili do angličtiny. Vzdelávaniu trénerov sa venoval od roku 1954.

 

FOTO: V stredu 18. novembra bolo v Bratislave odvetné futbalové stretnutie I. kola EPM medzi bratislavskou Červenou hviezdou a Glasgow Rangers, ktoré sa po bezgólovom polčase skončilo nerozhodne 1:1 Po rohovom kope ČH hlavou umiestňuje Kačáni, bránu Glasgowa chráni obranca Little. Foto: Archív TASR, autor Š.Petráš, 18.novembra 1959.