Sekcia

Rok 1954: Prví absolventi PTŠ v Bernolákove

V roku 1952 zriadili v Bernolákove Poľnohospodársku technickú školu mechanizačného smeru. Bola jedinou na Slovensku.

 

     "Krásny kaštieľ s rozsiahlym parkom v Bernolákove, ktorý v minulosti patril grófovi Esterházymu, ožil pred dvoma rokmi mládežníckym ruchom. V roku 1952 sem prišli prví žiaci do Pôdohospodárskej technickej školy mechanizačného smeru, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku.

     Dnes sa v tejto škole učí v dvoch ročníkoch 50 žiakov z celého Slovenska. Od založenia školy vyrástli v jej okolí nové moderné dielne s potrebným zariadením a strojovým parkom. Okrem všeobecne vzdelávacích predmetov sa študenti v škole učia odborné strojnícke a pôdohospodárske predmety", píše sa v archívnej správe TASR.

Eduard Filip a Irena Bedičová patria medzi najlepších žiakov I. ročníka. Foto: archív TASR, autor K. Cích/24. júna 1954

 

     Teóriu získanú v škole si v praktickej časti vyučovania overujú vo vlastných dielňach, na Strojno-traktorových staniciach i družstvách. K praktickej časti slúžia žiakom okrem iných bežných pôdohospodárskych strojov i traktory DT 54, Škoda 30 a dva traktory Zetor 25.

     Zásluhou učiteľského zboru a vzornou prácou školskej skupiny ČSM dosahuje väčšina žiakov veľmi dobrý prospech.

Na obrázku vidíme ako sa žiaci oboznamujú s pásovým traktorom. Foto: archív TASR, autor K. Cích/24. júna 1954
Posledné dni pred ukončením školského roku využívajú žiaci na prípravu k skúškam. Na obrázku skupinka žiakov v peknom školskom parku si opakuje látku k skúškam. Foto: archív TASR, autor K. Cích/24. júna 1954