Sekcia

Rok 1957: Z Lomnického štítu bližšie ku kométam

Sotva sa nájde ešte jeden taký človek, ktorý tak vášnivo miluje hory a nebo ako Anton Mrkos, vedúci meteorologickej stanice na Lomnickom štíte.

 

     "Anton Mrkos je výborným horolezcom, technikom a predovšetkým objaviteľom nových hviezd. Desať nových komét je pokrstených jeho priezviskom a štyri ďalšie periodické kométy prvý spozoroval.

     Večer, ráno a každú bezmesačnú a jasnú noc trávi Anton Mrkos buď na terase, alebo v okne observatória na Lomnickom štíte. Žiadna zmena na nočnej oblohe neujde jeho zraku.

     Nočné nebo ho natoľko zaujalo, že si zhotovil fotoelektrický fotometer na meranie svetla nočného neba", píše sa v archívnej  správe TASR.

Prístroj, ktorý vidíme na obrázku, zaznamenáva svetlo o intenzite 10 na mínus jedenástu lumenov. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/25. septembra 1957

 

     Doc. RNDr.  Antonín  Mrkos (1918-1996) bol český astronóm. Astronómiu vyštudoval na Prírodovedeckej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave. V rokoch 1946 až 1950 pracoval na astronomickom observatóriu na Skalnatom plese, v rokoch 1950 - 1960 na observatóriu na Lomnickom štíte vo Vysokých Tatrách. 

     Od roku 1965 pracoval ako vedúci observatória na Kleti pri Českých Budějoviciach. Je objaviteľom alebo spoluobjaviteľom 269 planétok a 13 komét. Bol manželom slovenskej astronómky Ľudmily Pajdušákovej.

Vo voľnom čase sa Anton Mrkos venuje čítaniu a štúdiu odbornej literatúry. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/25. septembra 1957