Sekcia

Rok 1969: Životný zápas Spartaka Trnava

Vo štvrtok 24. apríla 1969 sa trnavskí futbalisti pokúšali o nemožné. Pokoriť futbalové mužstvo Ajax Amsterdam a postúpiť tak do finále Pohára majstrov európskych krajín.

    

     Prvý zápas “ Bílí andelé“ na holandskej pôde 13. apríla 1969 prehrali 0:3. Ešte pred odchodom do Holandska ich v Bratislave na Úrade vlády prijal tajomník ÚV KSS Viktor Pavlenda a podpredseda vlády SSR Július Hanus. Úradujúcim majstrom ČSSR a semifinalistom Pohára majstrov európskych krajín venovali vecné dary (hráči za zápas zinkasovali 7 tisíc Kčs) a popriali veľa úspechov a športového šťastia.

Na zábere členovia futbalového oddielu Spartaka Trnava: Adamec, Hrušecký, Hagara, Martinkovič, Varadin a daľší na slávnostnom akte. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/18. marca 1969
Ako pripomienku stretnutia odovzdal podpredseda vlády Július Hanus hráčom vecné dary. Na zábere odovzdáva plniace pero hráčovi Spartaka Trnava Kamilovi Majerníkovi. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/18. marca 1969

 

     Holanďania prileteli do Bratislavy dva dni pred zápasom, 22. apríla. Na letisku ich vítali holandskí fanúšikovia, a tak futbalisti začali hneď s rozdávaním autogramov.

Holandskí fanúšikovia po prílete na bratislavské letisko. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/22. apríla 1969
Hráči Ajaxu rozdávajú autogramy. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/22. apríla 1969

 

     Hráči Ajaxu Amsterdam boli ubytovaní v piešťanskom hoteli Thermia. V druhý deň svojho pobytu si prezreli trnavský štadión Spartaka, na ktorom mali odohrať odvetné stretnutie v semifinále Pohára majstrov európskych krajín. O treťom zápase v prípade remízy ani neuvažovali. Dopredu sa však so Slovákmi dohodli, že by ho odohrali na neutrálnej pôde vo Viedni.

 

     Futbalový ošiaľ vyvrcholil vo štvrtok 24. apríla 1969. Na trnavskom futbalovom štadióne sa aj v narýchlo dobudovaných provizórnych tribúnach tlačilo 28 tisíc divákov. Aj tak to nestačilo. Do Trnavy prišla požiadavka na 100 tisíc lístkov.

 

Holandskí turisti v uliciach Trnavy. Foto: archív TASR, autor J. Valko/23. apríla 1969
Holandskí turisti v uliciach Trnavy. Foto: archív TASR, autor J. Valko/23. apríla 1969

 

     Zápas pískal rakúsky rozhodca Ferdinand Marschall. Televízia prenášala futbalový zápas do 11 krajín. Na štadióne bolo približne tri tisíc holandských fanúšikov. V 27. minúte sa dostal Spartak Trnava po góle Ladislava Kunu do vedenia. Autorom druhého gólu bol opäť Kuna. Po ňom mal niekoľko vyložených šancí aj Jozef Adamec. Trnava tlačila na súpera, hralo sa prevažne pred bránkou Ajaxu Amsterdam. „Trnava do teho“ kričali tisíce domácich fanúšikov.

 

     Trnavčania zápas vyhrali 2:0, avšak na postup do finále to nestačilo. Nakoniec sa radovali Holanďania, ktorých vo finále Pohára majstrov európskych krajín zdolalo AC Miláno.

Koniec veľkého boja, brankár Bals (visiaci) si vydýchol po ťažkej šichte. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/24. apríla 1969