Sekcia

Divadlo 2020: Slovenské herecké nebo - Michal Dočolomanský

K najobľúbenejším divadelným postavám herca Michala Dočolomanského patril nepochybne Jánošík v kultovom muzikáli Na skle maľované. Jeho majstrovstvo zanechalo výraznú stopu vo viac ako 40 filmoch a 1400 televíznych reláciách, kde účinkoval.

 

     Michal Dočolomanský sa narodil 25. marca 1942 v dnešnom poľskom mestečku Niedzica. Po smrti otca sa presťahovala rodina do Svätého Jura, kde strávil detstvo a tu ho očarilo ochotnícke divadlo. Už ako 13-ročný dostal svoju prvú divadelnú úlohu v rozprávke Hansa Christiana Andersena Snehová kráľovná.
     Michal sa neskôr v Čechách vyučil za automechanika, keďže ho fascinovali autá. Jeho záľubami boli aj športová gymnastika, neskôr bezmotorové lietanie. Divadlo ho však opäť lákalo. V roku 1964 absolvoval štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V tom istom roku sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla (SND).
     Ako výrazný dynamický herec prejavil všestranný talent pri uvádzaní vážnych charakterových rolí i portrétov komických typov. Nezabudnuteľné sú jeho postavy v Ibsenovej dráme Peer Gynt, komédii Brooklynská noc, muzikáli Neila Simona Pozor na Leona a v mnohých ďalších.
     Režisér Karol Zachar herca v roku 1974 obsadil do hlavnej úlohy slávneho muzikálu Na skle maľované. Inscenácia sa počtom repríz 648 stala najúspešnejším titulom Činohry SND. Účinkoval aj v jednom z najznámejších titulov broadwayských muzikálov všetkých čias Hello, Dolly!, uvedenom na Slovensku.
     Jedným z prvých filmov, v ktorých účinkoval, bola komédia Výlet po Dunaji (Ján Lacko, 1962) a poviedkový film Tvár v okne (Peter Solan, 1963). Spomedzi približne 250 filmov a seriálov možno spomenúť tiež snímky Tri gaštanové kone (Ivan Balaďa, 1966), Naši pred bránami (Ľudovít Filan, 1970), komédiu Stratená dolina (Martin Ťapák, 1976) alebo české komédie Oldřicha Lipského Adéla ještě nevečeřela (1977) a Tajomstvo hradu v Karpatoch (1981). K slovenskej filmovej klasike patria filmy Červené víno (Andrej Lettrich, 1972 a 1976), Noční jazdci (Martin Hollý, 1981) a Tisícročná včela (Juraj Jakubisko, 1983). Dočolomanský sa objavil aj v obľúbenom trojdielnom filme Martina Ťapáka Sváko Ragan (1976) či v seriáloch Inžinierska Odysea (1976) a Jedenáste prikázanie (1977).
     Spolu s Evou Kostolányiovou naspieval známu pieseň Ľúbim ťa.
     Za svoje herecké umenie získal Michal Dočolomanský titul Zaslúžilý umelec a v januári 2004 mu udelili cenu v kategórii herec v diváckej ankete Osobnosť televíznej obrazovky. Prezident SR Ivan Gašparovič udelil v roku 2007 Michalovi Dočolomanskému Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne významné zásluhy o rozvoj kultúry a divadelného umenia.
     Michal Dočolomanský zomrel 26. augusta 2008 v Bratislave.