Sekcia

Divadlo 2020: Slovenské herecké nebo – Vlado Müller

V osobnosti slovenského herca Vlada Müllera sa zlievali silná ľudská individualita, sugestívny hlas aj impozantný zjav.

 

     Podľa divadelných kritikov mal Müller nenapodobiteľnú schopnosť vystihnúť hĺbku duše, mravné hodnoty, suverenitu i slabosti postáv, ktoré stvárňoval na javisku i vo filme.
    Vladislav Müller sa narodil 19. marca 1936 v Bratislave. Po absolvovaní odborného divadelného kurzu pri Štátnom konzervatóriu v Bratislave v roku 1954 sa stal členom Krajového divadla v Nitre. V ňom pôsobil viac ako desať rokov. Základnú vojenskú službu si odslúžil ako herec v Armádnom divadle v Martine (1956 - 1958). V Nitre zaujal napríklad postavou Billa Starbucka v diele  amerického dramatika Richarda Nasha Obchodník s dažďom. Po tomto angažmán jeho kroky smerovali do činohry Novej scény v Bratislave, kde do roku 1990 vytvoril desiatky výrazných charakterových postáv vážneho i komediálneho charakteru.
    Popri divadelnej činnosti sa od začiatku 60. rokov minulého storočia mimoriadne uplatnil vo filmovej a televíznej tvorbe. V jeho podaní sa v hrdinoch dramatických diel stretávala chlapská sila s krehkosťou ľudských citov. Na striebornom plátne debutoval v roku 1960 vo vojnovej dráme Prerušená pieseň.
    Svojím umením zaujal v televíznom filme Smrť sa volá Engelchen a v roku 1964 mu režiséri Elmar Klos a Ján Kadár zverili hlavnú úlohu vo filme Obžalovaný. Ľudia si ho pamätajú z filmových titulov Majster kat, Kristove roky, Medená veža, Orlie pierko a Signum laudis. Televíznym divákom utkvel v pamäti vďaka seriálom Priatelia Zeleného údolia, Straty a nálezy či filmu Chlap prezývaný Brumteles.
    Vladislav Müller zomrel 20. júna 1996 v Bratislave.