Sekcia

Divadlo 2020: Slovenské herecké nebo – Beta Poničanová

Slovenská divadelná a filmová herečka Alžbeta (Beta) Poničanová stvárnila desiatky charakterových postáv v inscenáciách Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. Zaujala filmových režisérov i rozhlasových tvorcov.

 

     Alžbeta Kindermayová, neskôr známa pod menom Beta Poničanová, sa narodila v rodine notára 26. septembra 1908 v obci Predajná v okrese Banská Bystrica.
     V roku 1933 absolvovala štúdium herectva na Hudobnej a dramatickej akadémii v Bratislave, jej profesorom bol legendárny Janko Borodáč. V rokoch 1933 až 1936 bola externou členkou Činohry Slovenského národného divadla a následne sa stala internou členkou tejto divadelnej scény.
     V 50. rokoch minulého storočia pôsobila ako pedagogička na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 1967 udelili Bete Poničanovej titul Zaslúžilá umelkyňa.
     Poničanová debutovala na filmovom plátne ako 29-ročná herečka pred druhou svetovou vojnou v dráme Matkina spoveď, ktorú v roku 1937 nakrútil český režisér Karel Špelina. Snímka o manželstve bez lásky bola po roku zaradená medzi trezorové filmy a v kinách sa nepremietala.
     Herečka sa objavila aj v prvom farebnom slovenskom filme českého režiséra Josefa Macha Rodná zem. Neskôr ju Andrej Lettrich obsadil do filmovej adaptácie románu Drevená dedina.
     Objavila sa v známom a divácky dodnes obľúbenom filme Dáždnik svätého Petra, ktorý v roku 1958 nakrútila dvojica režisérov Frigyes Bán a Vladislav Pavlovič. V tom istom roku si zahrala aj v komédii Šťastie príde v nedeľu režiséra Jána Lacka.
     V roku 1959 stvárnila jednu z postáv v prvej slovenskej detektívke režiséra Petra Solana s názvom Muž, ktorý sa nevrátil. Hrala vo filme Balada o Vojtovej Maríne (Martin Ťapák, 1964), v českom filme Jana Schmidta Konec srpna v hoteli Ozon (1966), režisér Karol L. Zachar ju obsadil do vedľajšej úlohy v televíznej komédii Dobrodružstvo pri obžinkoch (1968).
     V 70. rokoch 20. storočia hrala Poničanová vo filme Do zbrane, kuruci! (Andrej Lettrich). K jej posledným filmom patria snímky Volání rodu a Na veliké řece - dve časti z trilógie z obdobia praveku, ktorú podľa literárnej predlohy Eduarda Štorcha nakrútil opäť Jan Schmidt.
     Beta Poničanová bola manželkou známeho slovenského básnika Jána Poničana. Zomrela v Bratislave 18. decembra 1987 vo veku 79 rokov.