Sekcia

Divadlo 2020: Slovenské herecké nebo – Adela Gáborová

Slovenská herečka Adela Gáborová prežila svoj divadelný život na doskách Divadla Andreja Bagara v Nitre.

 

     Odborníci i fanúšikovia umenia radia Adelu Gáborovú medzi najvýznamnejšie osobnosti v histórii účinkovania Divadla Andreja Bagara v Nitre. Na divadelných doskách stvárnila viac ako 140 postáv.

     Adela Gáborová sa narodila 2. marca 1940 v Brekove. Po absolvovaní štúdia herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave sa v roku 1961 stala členkou súboru nitrianskeho divadla. Dominovala v zložitých charakterových postavách, ktorým dokázala dať psychologickú presvedčivosť. Svoje majstrovstvo zdokonaľovala pod vedením režisérov Pavla Haspru, Karola Spišáka či Jozefa Bednárika.
     Diváci si ju pamätajú ako predstaviteľku úloh v dielach Shakespeara, Čechova či Schillera. Nezabudnuteľné výkony herečka podala aj monodrámach. Jej predstavenie Dnešná Medea bolo ozdobou mnohých divadelných festivalov. Jej spontánne a prirodzené herectvo sa neraz osvedčilo aj v komediálnych úlohách a muzikáloch.
     Popri herectve sa venovala ochotníckemu a bábkovému divadlu. Na VŠMU učila bábkohercov techniku javiskovej reči v koordinácii s hereckou tvorbou. Priťahovali ju však aj iné aktivity. Patrili k nim predovšetkým alternatívne projekty, ako napríklad divadelné družstvo či zoskupenie Problém Miloša Karáska. Nezanedbateľnú stopu zanechala aj v televíznej a filmovej tvorbe, kde stvárnila viac ako 150 úloh. Účinkovala v mnohých rozprávkach a v známych filmoch: Sedím na konári.., Nevera po slovensky, Neha, Nemožná či Jaškov sen.
     V roku 1999 si prevzala divadelné ocenenie Dosky za najlepší ženský herecký výkon v úlohe Lady Macbeth v inscenácii hry W. Shakespearea Macbeth. Prezident Ivan Gašparovič jej v roku 2006 odovzdal štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti divadelnej kultúry.
     Adela Gáborová zomrela v Nitre 12. júla 2007.