Sekcia

Čierne dni slovenskej histórie 20.storočia

Výber dobových fotografií tragických udalostí, ktoré otriasli Slovenskom v minulom storočí, tak ako ich zaznamenali fotoreportéri spravodajskej agentúry.

 Sekule 1947: Veľké železničné nešťastie

Veľké železničné nešťastie balkánskeho expressu, ktorý odchádza z Bratislavy do Prahy o 22:40 hod. ako pražský nočný rýchlik, vyletel rýchlosťou 92km z koľajníc v Sekuliach pri Kútoch.

 Viac fotografií nájdete tu..

 

 

 Handlová 1960: Zosuv pôdy pripravil o strechu nad hlavou stovky ľudí

Na východných svahoch nad Handlovou geológovia, zememerači, požiarnici, meliorační pracovníci a vojaci dňom i nocou bojujú s prírodným živlom, ktorý dal minulého roku do pohybu milióny kubíkov zosuvnej pôdy.

Viac fotografií nájdete tu...

 

 

 Zemianske Kostoľany 1965: Pretrhnutie bezpečnostnej hrádze

V katastri obce Zemianske Kostoľany v okrese Prievidza, došlo vplyvom dlhotrvajúcich dažďov k náhlemu uvoľneniu uloženého popola z elektrárne Nováky a pretrhnutiu vybudovanej hrádze. Pri tejto pohrome prišli o život štyri osoby.

Viac fotografií nájdete tu...

 

 

 Sv. Jur 1966: Havária bulharského lietadla si vyžiadala 82 obetí

Dopravné lietadlo bulharskej spoločnosti havarovalo neďaleko mesta Svätý Jur, pri bratislavskej mestskej časti Rača. Let LZ 101 smeroval zo Sofie cez Budapešť a Prahu do Berlína. Pri náraze  do Sakrakopca zahynulo 82 ľudí.

 Viac fotografií nájdete tu..

 

 

 

 Orava 1967: Tragické následky smrtiacej lavíny

Neďaleko lyžiarskeho vleku pri Kubínskej chate sa uvoľnila lavína v šírke 500 m a v hrúbke asi 2,5 m. ktorá pri zosunutí šírila skazu v dĺžke vyše kilometra. Pod lavínou našlo smrť šesť lyžiarov - študentov Vysokej školy technickej v Brne.

Viac fotografií nájdete tu..

 

 

 Bratislava 1976: Na Zlatých Pieskoch havarovalo dopravné lietadlo

Slovensko: Na bratislavských Zlatých pieskoch sa zrútilo dopravné lietadlo Iljušin Il-18B. Stroj v dôsledku technických problémov pri pristávaní tesne minul riadiacu vežu, preletel areál letiska a pri veľkom naklonení vpravo spadol do jazera Zlaté piesky. Zahynulo 76 ľudí.

Viac fotografií nájdete tu..

 

 

 Komárno 1987: Tragická zrážka vlaku s nákladným autom

K zrážke osobného vlaku s nákladným automobilom došlo 12. novembra 1987 okolo deviatej hodiny na nechránenom železničnom prejazde medzi stanicami Komárno a Zlatná na Ostrove. Pri nešťastí bolo podľa poslednej informácie usmrtených deväť osôb.

Viac fotografií nájdete tu..

 

 

 Košice 1995: Havária v hutníckom kombináte pripravila o život 11 ľudí

Dňa 27.októbra 1995 o 9.00 hodine vo VSŽ a.s. Košice vybuchlo vysokopecné plynové potrubie. Nešťastie si vyžiadalo 11 ľudských životov.

Viac fotografií nájdete tu..

 

 

 Jarovnice 1998: Povodeň si na východe Slovenska vyžiadala 50 obetí

Obrovská tragédia zasiahla Slovensko. Katastrofálne povodne z 20. júla 1998 si v okrese Sabinov, vyžiadali 50 obetí. Rozvodnená riečka zničila časť osady v obci Jarovnice.  

Viac fotografií nájdete tu..