Sekcia

Zimné rekreácie pracujúcich vo Vysokých Tatrách

Viac ako 30 tisíc pracujúcich sa každoročne vystrieda na rekreácii vo Vysokých Tatrách, ktoré sú svojou krásou rovnaké v zime i v lete.

 

     Na rekreácii v našich veľhorách sa stretávajú pracujúci od strojov, baníckych kladív i z družstevných lánov, aby načerpali osvieženie a silu pre ďalšiu prácu. Vo Vysokých Tatrách im slúžia najkrajšie rekreačné strediská - Morava, Volga, Hrebienok, Karpatia a mnohé iné.

V zotavovni Karpatia v Starej Lesnej trávia zimnú rekreáciu naši družstevníci. Prišli z rôznych krajov našej vlasti, aby nielen načerpali osvieženia a sily, ale aby tiež poznali krásu Vysokých Tatier. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/ 18. januára 1954

 

     „Aj program rekreácie je bohatý. Rekreačné strediská navštevujú kultúrne brigády z Československého rozhlasu, Národného divadla a rôzni umelci. V každom stredisku aspoň raz týždenne premietajú celovečerný film.

     Zimné večery rekreanti trávia pri spoločenských hrách, dobrej hudbe a zábave. Majú k dispozícii lyže, lyžiarske topánky, sane, korčule a lyžiarskych inštruktorov, ktorí učia lyžovať tých, ktorí ešte nevedia. Zvláštnej obľube sa teší hon za lištou na lyžiach", píše sa v archívnej správe TASR.

Zaujímavým večerom v rekreačnom stredisku je šachová simultánka. Na obrázku výborný šachista, kultúrny referent zotavovne Morava Ladislav Adrián pri šachu s rekreantmi. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/ 18. januára 1954
Dlhé zimné večery trávia rekreanti pri spoločenských hrách. Na obrázku (zľava) Anna Lukáčová maliarka z Košíc, Mária Korgová z Nitry, Mária Kolarovičová vedúca detských jaslí z Bratislavy, Oldřich Mrva zámočník zo závodu Aero Semily a Koloman Grgula zo Vzorodevu z Bratislavy pri hre Človeče, nezlob sa. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/ 18. januára 1954

 

     "Výlety -  to je každodenný program rekreantov, aby za svojho pobytu spoznali čo najviac z pýchy našich hôr - Vysokých Tatier. Výstup lanovkou na Skalnaté pleso a Lomnický štít je túžbou každého z nich. Aby sa toto dostalo každému rekreantovi, Stredisková správa zotavovní ROH uzavrela zmluvu so Správou visutej lanovej dráhy na ich prepravu. Rekreanti sú prednostne dopravovaní a majú zľavu 33%. Správa lanovky v snahe zlepšiť dopravu z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso zaviedla v cestovnom poriadku namiesto uvedených 12 jázd až 31 jázd.

     Za posledné 2 roky (1952-1953) prepravili lanovkou z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso vyše pol milióna osôb a zo Skalnatého plesa na Lomnický štít skoro 200.000“, uvádza archívna správa TASR.

Výstup lanovkou na Skalnaté pleso a Lomnický štít je túžbou každého rekreanta. Foto: archív TASR, autor J. Kočiš/ 18. januára 1954