Sekcia

Rok 1968: Na VŠP v Nitre inštalujú prvý samočinný počítač

Na Katedre vedeckého programovania prevádzkovo-ekonomickej fakulty Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre dali v týchto dňoch do prevádzky prvý československý sériovo vyrábaný samočinný počítač MSP 2A.

 

     "MSP 2A je tranzistorový univerzálny počítač, vhodný pre riešenie vedecko-technických výpočtov. Počítač je dekadický, sériový, alfanumerický a pracuje na systéme diernej pásky. Základná sústava počítača obsahuje cca 10 000 tranzistorov a 19 000 diód. Základnú jednotku tvorí feritová pamäť, ktorá má kapacitu 5000 slov. Pri spočítavaní je schopný vykonať za jednu sekundu 7150 operácií sčítacích, 1020 násobení a 280 delení.

     Výrobcom samočinného počítača MSP 2 sú Závody priemyslovej automatizácie v Čakoviciach a vyvinuli ho pracovníci Výskumného ústavu matematických strojov v Prahe spolu s podnikom Konstruktiva Trenčín", uvádza sa v archívnej správe TASR.

Prvý sériovo vyrábaný československý samočinný počítač MSP 2A na VŠP v Nitre. Foto: archív TASR, autor J. Bakala/14. februára 1968

 

     "Vedúci katedry vedeckého programovania doc. Ing. Imrich Fogaš CSc. považuje za hlavné  poslanie samočinného počítača MSP 2A  pomoc katedrám VŠP pri riešení niektorých výskumných úloh, ktoré doteraz brzdili pracné matematické výpočty, čím sa výsledok riešenia oddialil aj o niekoľko mesiacov.

     Pomocou nového počíta plánujú na VŠP vypočítavať pre poľnohospodárke podniky optimálne výrobné programy, skladby kŕmnych dávok a pod. Záujem o počítač prejavili aj v národnom podniku Plastika Nitra a ČSAD v Nitre", píše sa v archívnej správe TASR.

Vedúci výpočtového strediska na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre ing. Milan Petrovič a inžinier-elektronik Imrich Okenka kontrolujú osciloskopom panel pamäťovej jednotky čs. samočinného počítača MSP 2A. Foto: archív TASR, autor J. Bakala/14. februára 1968

 

     Samočinný počítač MSP 2 sa najskôr vyrábal kusovo, s veľkým úspechom bol v roku 1965 vystavený na veľtrhu v Brne. Dosahoval lepšie parametre ako dovtedy známe počítače Minsk 22, či Zuse 23. Umožňoval totiž riešiť širší rozsah úloh ako dovtedy používané počítače v krajinách Rady vzájomnej hospodárskej pomoci. Hlavnou prednosťou bol väčší počet vstupných a výstupných zariadení, ktoré sa dali k počítaču pripojiť, či jednoduchý spôsob programovania i obsluhy.

     Sériová výroba (ročne sa vyrobilo 10 kusov) sa rozbehla v roku 1966. V nasledujúcich dvoch rokoch bolo domácim podnikom a akademickým pracoviskám dodaných 11 takýchto počítačov už aj vo variante MSP 2A.