Sekcia

Výročie Veľkého októbra - príležitosť na prijímanie socialistických záväzkov

Blíži sa výročie vzniku Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie, ktorá v roku 1917 v Rusku zvrhla monarchiu i nastupujúcu kapitalistickú spoločnosť a dala moc do rúk boľševikom. Toto výročie si hromadne pripomínajú aj pracujúci v ľudovodemokratickom Československu, ktoré sa vydalo na cestu socializmu.

FOTO: Na pracoviskách Odevných závodov V.Širokého v Trenčíne prijali na počesť 42.výročia  VOSR množstvo socialistických záväzkov. V kolektíve mládežníckej dielne 1.mája sú najlepšie pracovníčky závodu. Jednou z nich je aj nositeľka vyznamenania Za vynikajúcu prácu, Anna Ondisová. Na obrázku je s mladou vedúcou dielne - zväzáčkou Ľudmilou Gašparovou. Foto: Archív TASR, autor Š.Petráš, 20.októbra 1959.

 

                 Práve na prelome októbra a novembra je vhodná doba, aby si pracujúci v podnikoch dávali socialistické záväzky, ktorých cieľom je zvyšovať výrobu nad stanovené plánované normy. Pravdou je aj to, že sa v prijímaní týchto záväzkov predháňali.

                 Bola to príležitosť aj na to, aby kolektívy získavali takzvané čestné tituly ako napríklad pomenovanie „brigáda socialistickej práce“.  Tieto tituly vo väčšine prípadov nahrádzali prémie, ktoré mohli zamestnanci dostať za vyššiu prácu.

                Nebolo tomu inak ani v Odevných závodoch V.Širokého v Trenčíne, kde si na jeseň 1959 zamestnanci chceli pripomenúť 42. Výročie Veľkého októbra prácou nad stanovený plán a vyrobiť tak čo najviac výrobkov 1.akostnej triedy – so Zlatou visačkou.

                „Na pracoviskách Odevných závodov V.Širokého v Trenčíne prijali dosiaľ na počesť 42.výročia  VOSR 28 nových kolektívnych a 1 215 osobných socialistických záväzkov a za ich splnenie súťaží už viac ako 90% pracovníkov závodu,“ uvádza sa v správe tlačovej agentúry.

            Socialistické súťaženie nemalo priniesť prospech jednotlivcovi, ale všetkým, teda celému národnému hospodárstvu. Tak sa stávalo, že niekto robil naviac a druhý sa pri ňom úspešne zviezol. V konečnom dôsledku sa štát a vládnuca strana tešili z každej práce naviac.

            „Úspešné splnenie záväzkov prinesie nášmu národnému hospodárstvu v 4.štvrťroku (roka 1959) vyše jeden a pol milióna korún. Príkladnú iniciatívu v socialistickom súťažení v trenčianskych odevných závodoch ukazuje najmä kolektív mládežníckej dielne 1.mája, ktorý súťaží o titul Brigáda socialistickej práce.

             

 

 

            Závody s najväčším počtom kolektívov s čestnými titulmi sa potom stávali chválou socialistického hospodárenia. Predstavitelia strany a vlády s pýšili týmito výsledkami pred zahraničnými návštevami. Obzvlášť boli cenené tie z krajín socialistického bloku, predovšetkým zo Sovietskeho zväzu.

           

FOTO: Generálny konzul ZSSR M.J.Kapran vykonal 7.mája 1959 oficiálnu návštevu v  n.p. Odevné závody Viliama Širokého. Pri prehliadke závodov vzácneho hosťa sprevádzal vedúci tajomník KV KSS v Bratislave Alexander Dubček, podpredseda KNV v Bratislave Štefan Raško a okresní stranícki a verejní funkcionári. Foto: Archív TASR: autor K.Cích, 7.mája 1959.

 

            Z Trenčína, kde sa koncentruje odevná výroba a kde funguje niekoľko prevádzok tohto typu, sa stáva mesto odevov a následne vďaka neskoršiemu odevnému veľtrhu i takzvané mesto módy. Tak sa volala výstava odievania, ktorú tu organizovali a v tom čase sa tu konalo aj množstvo módnych prehliadok.

            Odevný veľtrh bol neskôr priestorom na prezentáciu výrobkov  socialistických podnikov, ktoré vyrábali pre domáci, ale aj zahraničný trh. Prácu vtedajších modeliek zachytil svojim aparátom aj fotoreportér Československej tlačovej agentúry.

FOTO: Odevné závody v Trenčíne začali tohto roku pravidelne vyrábať konfekčné odevy aj na export. Ich výrobky podľa mienky odborníkov sa môžu smelo zaradiť ku ktorejkoľvek svetovej kolekcii a pánska móda z Trenčína môže čestne obstáť aj na kapitalistických trhoch. Mnoho módnych noviniek určených na trh v r. 1966 uvidia návštevníci výstavy, ktorá prebieha do 12. októbra 1965 v Dome ZK Merine v Trenčíne. Foto: Archív TASR, autor I.Dubovský, 8.októbra 1965.