Sekcia

Rok 1990: V Nitre objavili vzácnu sochu Tomáša Garrigua Masaryka

Nitra je jedným z prvých miest na Slovensku, v ktorom bola umiestnená socha zakladateľa samostatnej Československej republiky a jej prvého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka.

     "Dielo významného českého sochára Otta Gutfreunda odhalili pri príležitosti 10. výročia vzniku siedmeho pešieho Tatranského pluku a výročia vzniku ČSR - 28. októbra 1927. Až do roku 1938 stála pred budovou terajšieho Okresného súdu v bohatej kvetinovej výzdobe.

     Podobne ako iné, aj sochu Masaryka odvliekli nemeckí okupanti počas vojny do ríše. Na Slovensku sa opäť objavila po ôsmich rokoch a na pôvodnom mieste bola po druhýkrát slávnostne odhalená v júni 1947. Z jej prítomnosti sa Nitrania tešili iba päť rokov, pretože počas veľkej očisty našich miest od buržoáznych prežitkov bola socha odstránená a uložená v skladoch Technických služieb", uvádza archívna správa TASR.

 

     V týchto dňoch potvrdili odborníci autentickosť sochy a jej vysokú umeleckú hodnotu. Po nevyhnutnej rekonštrukcii bude dielo vzdávajúce hold veľkému demokratovi a politikovi umiestnené v Galérii Františka Studeného v Nitre a sprístupnené širokej verejnosti.