Sekcia

Televíznu reláciu Vtipnejší vyhráva začali vysielať pred 45 rokmi

Jedným z najobľúbenejších televíznych zábavných programov 70. a 80. rokov minulého storočia bola relácia Vtipnejší vyhráva. Pripomeňme si známe tváre tohto programu prostredníctvom fotografií z archívu TASR.

 

Relácia Vtipnejší vyhráva dokázala zabávať divácku verejnosť v bývalom Československu celých 16 rokov až do roku 1987. Vyrábala sa v bratislavskom televíznom štúdiu a jej vysielanie sa začalo 18.mája 1971.

Po skončení jej výroby sa neskôr televízie pokúšali zaviesť programy podobného typu, tie však nemali také dlhé trvanie ako pôvodná relácia. Bolo to pravdepodobne aj dôsledkom veľmi širokej ponuky verejnoprávnych i súkromných televízií.

Princíp, ktorý údajne pochádza z Japonska, bol jednoduchý a spočíval v tom, že populárni herci, speváci, ale aj iné známe osobnosti na pódiu vo viacerých kolách rozprávali vtipy. Reláciu moderovali Oldo Hlaváček a Ivan Krajíček. Neskôr len Hlaváček, ktorý bol scenáristom programu.

 

FOTO: Moderátor a scenárista relácie Vtipnejší vyhráva Oldo Hlaváček a obľúbená rozprávačka vtipov Eva Krížiková v divadelnej hre Šašovská komédia. Foto: Archív TASR, autor M.Borodáčová, 29.októbra 1976.

 

Rozprávanie vtipov sa okamžite ujalo a z televízneho štúdia v Mlynskej doline sa postupne relácia dostala do kultúrnych stánkov po celej krajine, kde sa konali takzvané verejné nahrávky. Divákmi boli zamestnanci miestnych podnikov, ktoré sa takýmto spôsobom mohli prezentovať. Navyše, tie svojim zamestnancom takýmto spôsobom  ponúkali aj možnosť kultúrneho vyžitia.

 V rozprávaní vtipov v jednotlivých kolách striedali menšie scénky a vystúpenia hudobného hosťa. Okrem toho však verejná nahrávka bola aj príležitosťou pre miestne či podnikové kapely, aby sa mohli prezentovať pred televíznymi divákmi.

 

FOTO: Obľúbený rozprávač vtipov člen činohry Slovenského národného divadla František Dibarbora. Foto: Archív TASR, autor L.Roller, 29.apríla 1954.

 

Keďže išlo o súťažno-zábavný program, vtipy musela hodnotiť porota. Väčšinou v nej sedeli zamestnanci spomínaných podnikov. Tí hodnotili udelením bodov vtip i jeho interpretáciu. Dovedna mohol získať takýto vtip maximálne 100 bodov.

V čase najväčšej popularity seriálu sa takéto hodnotenie dostalo aj do povedomia obyvateľov a stalo sa často používanou replikou. Ak chcel niekto niečo označiť za vynikajúce, prípadne chcel zdôrazniť veľmi dobrú kvalitu produktu či udeliť vysoké hodnoteie povedal iba „dávam tomu alebo dávam ti 100 bodov“.

 

 

Okrem súťažných vtipov účinkujúcich sa hodnotili aj vtipy, ktoré do relácie zasielali diváci. V každom kole tak zazneli tri alebo štyri vtipy interpretov a jeden divácky. Ten najlepší divácky vtip bol odmenený stokorunáčkou.

Neskôr však produkcia zaviedla do hodnotenia sofistikovanejší spôsob, pretože chcela do hodnotenia zapojiť viac divákov v sále. Na scénu sa tak dostal takzvaný potleskomer, ktorý mal merať intenzitu potlesku v hľadisku.

 

zdroj: TASR a www.csfd.cz

FOTO: V relácii Vtipnejší vyhráva sa objavoval aj športový moderátor Karol Polák. Foto: Archív TASR, autor P.Neubauer, 4.decembra 1985.