Sekcia

Rok 1989:Univerzitné auly a ulice našich miest sa zaplnili študentmi

K protestom pražských vysokých škôl sa v novembri 1989 postupne pridávajú aj vysoké školy na Slovensku. V aulách univerzít sa zhromažďujú študenti a vyjadrujú podporu svojim kolegom a zástupcom umeleckej sféry.

V Banskej Bystrici sa 21. novembra 1989 konalo zhromaždenie študentov vysokých škôl. Sprievod smeroval z Pedagogickej fakulty na Námestie SNP, kde prečítali prehlásenie vysokoškolákov. Foto: Archív TASR, autor P. Lenhart, 21. novembra 1989

 

     Na slovenských fakultách, ktoré sú na východnej strane republiky sa počas víkendu (18. a 19.novembra) niečo tajne šepká po chodbách. O zásahu poriadkových jednotiek Zboru národnej bezpečnosti v Prahe na Národnej triede voči manifestujúcej mládeži sa v médiách nehovorí. Niečo málo sa ľudia  dozvedajú len z telefonátov svojich priateľov a známych, ktorí študujú v Prahe.

     Československá televízia a rozhlas sa o manifestácii zmieňujú len okrajovo. Hovorí sa, že niekde údajne došlo k usmrteniu mladého muža. Študenta s týmto menom ukazujú večer v televízii, aby sa dokázalo, že nezomrel. Sám však povedal, že možno k tomu nemal ďaleko. Divákovi však z tejto odpovede nie je jasné čo sa stalo. Čaká sa na pondelkové noviny, či niečo prinesú.

     V nedeľu 19. novembra 1989  vzniká v Bratislave iniciatíva Verejnosť proti násiliu, ktorá sa prihlásila k protestom študentov a umelcov v Prahe. Študenti v bratislavskej Mlynskej doline pripravujú vyhlásenie štrajku a verejné zhromaždenia. V nasledujúcich dňoch sa zaplnia univerzitné auly a následne aj ulice slovenských miest študentmi, ku ktorým sa pridávajú obyvatelia.

 

     Prvé zhromaždenia študentov sa konajú v Bratislave a v Banskej Bystrici. V ďalších mestách vychádzajú ľudia do ulíc až v nasledujúcich dňoch. V agentúrnom archíve však nie je veľa fotografií z tohto obdobia. Nie všetci šéfovia  štátom kontrolovaných médií si už uvedomili o čo tu ide a kam to môže smerovať.

     Študenti bratislavských vysokých škôl sa zišli 21. novembra v aule Univerzity Komenského a v priestoroch pred budovou na zhromaždení. Vyjadrili na ňom jednoznačnú podporu hnutiu pražských vysokoškolákov.

     „Účastníci zhromaždenia sa potom v pokojnom sprievode vybrali na Hviezdoslavovo námestie, kde sa zišiel niekoľkotisícový dav, väčšinou mladých ľudí. Boli oboznámení s najnovšími iniciatívami študentov a vyhlásením novozaložených nezávislých študentských odborov,“ uvádza sa v agentúrnej správe z archívu TASR.

     Na Komenského univerzite vzniká 20. novembra predpoludním prvý slovenský študentský štrajkový výbor. K štrajku sa onedlho pripoja aj ďalšie vysoké školy a divadlá na Slovensku.

     Rovnako sa v ten istý deň zišli aj študenti škôl v Banskej Bystrici. Sprievod študentov smeroval z Pedagogickej fakulty na Námestie SNP, kde prečítali prehlásenie banskobystrických vysokoškolákov.

 

     V tom čase, 21. novembra 1989, bol na návšteve Slovenska aj veľvyslanec Sovietskeho zväzu Viktor Lomakin, ktorý mal svoje sídlo ambasády v Prahe. Stretol sa s prvým tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska Ignácom Janákom a o deň neskôr s predsedom Slovenskej národnej rady Viliamom Šalgovičom.   

Člen Predsedníctva ÚV KSČ, prvý tajomník ÚV KSS Ignác Janák prijal 21. novembra 1989 v Bratislave veľvyslanca ZSSR v ČSSR Viktora Lomakina (vľavo). Foto: Archív TASR, autor P. Neubauer, 21. novembra 1989

 

     Ich rozhovor sa mal podľa oficiálnych agentúrnych správ z toho obdobia dotýkať hlavne konania straníckych konferencií k pripravovanému zjazdu KSČ. Lomakin vedel odhadnúť akú silu má odpor ľudí v uliciach miest, hoci na Slovensku sa ešte tak veľmi nedemonštrovalo. Janák a Šalgovič možno už vtedy tušili, že sú to ich posledné dni vo funkciách.

     Na fotografiách chýbajú úsmevy komunistických predákov, na ktoré sme boli na takýchto záberoch po desaťročia zvyknutí počas fototermínov. Sovietskych hostí sme museli vždy vítať s úsmevom. Títo politici pravdepodobne vedeli prečo sa neusmievajú.

 

Člen Predsedníctva ÚV KSS, predseda Slovenskej národnej rady Viliam Šalgovič prijal 22. novembra v Bratislave veľvyslanca ZSSR v ČSSR Viktora Lomakina (vľavo). Foto: Archív TASR, autor A. Buzinkay, 22. novembra 1989