Sekcia

Spevák Dušan Grúň dnes oslavuje 75. narodeniny

Spevák Dušan Grúň patrí ku generácii spevákov, ktorí boli známi predovšetkým  v 60. a 70. rokoch minulého storočia.

FOTO: Druhý festivalový koncert o Bratislavskú lýru 1974. Pieseň „Tvoj detský svet otvorím“ spieva Dušan Grúň. Foto: Archív TASR, autor M.Borodáčová, 30.mája 1974.

 

Dušan Grúň sa narodil v Žiline 26. mája 1942. Po maturite v roku 1959 v Košiciach sa vybral do Ostravy  študovať na Vysokú školu báňskú. Práve k tomuto mestu sa viažu aj jeho aj jeho hudobné začiatky. V amatérskej kapele hral na trúbke a trombóne a keďže nik nechcel spievať, ujal sa spevu.

 Do profesionálneho orchestra Iva Pavlíka sa dostal v roku 1963 a s ním absolvoval prvé rozhlasové a gramofónové nahrávky. S týmto orchestrom a so spevákmi Karlom Gottom, Waldemarom Matuškom, Helenou Vondráčkovou a ďalšími vystupoval i v Spolkovej republike Nemecko. Spieval aj s Ostravským rozhlasovým orchestrom a s orchestrom Rudolfa Sochora.

 

 

FOTO: V tretí deň Bratislavskej lýry boli dopoludnia skúšky na večerné vystúpenia. Spieva Dušan Grúň. Foto: Archív TASR, autor M.Borodáčová, 15.júna 1968.

 

Grúň spolupracoval aj s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu s dirigentom Karlom Krautgartnerom. V orchestri Juraja Velčovského účinkoval od mája 1965. Prvými hitmi s týmto orchestrom boli skladby Hrmí a Starý rodný dom, v origináli Green, Green Grass Of Home speváka Toma Jonesa. Väčšinu svojich hitov nahral v období od roku 1968. Boli to skladby napríklad Butterfly, Plavovláska, Kde si bola keď tu hrmelo, Malvína či Synček neplač. Vyšlo mu niekoľko dlhohrajúcich platní a CD nosičov.
 

Naposledy v roku 2012 Grúňovi vyšiel album piesní Lebo ťa mám rád s podtitulom Spomienka na Franka Sinatru. Potom nasledovali štyri albumy pod názvom Evergreeny. Popularitu si udržal aj vďaka častému účinkovaniu v televíznych zábavných a hudobných programoch. Bol jedným zo spevákov, ktorí naspievali hymnu Nájdi svoju nádej kampane Na kolesách proti rakovine, ktorá odštartovala v roku 2002.