Sekcia

Rok 1953: Založenie Slovenskej akadémie vied

V piatok 26. júna 1953 slávnostne vyhlásili v Národnom divadle v Bratislave Slovenskú akadémiu vied.

 

     Slovenská akadémia vied vznikla na základe zákona, ktorý 18. júna 1953 prijala Slovenská národná rada. Ešte predtým na Slovensku pôsobila Slovenská akadémia vied a umení zriadená Snemom Slovenskej republiky zákonom z 2. júla 1942.
      Zakladajúce valné zhromaždenie SAV sa konalo 26. júna 1953. Za predsedu SAV bol vymenovaný Ondrej Pavlík, zástupcami sa stali Dionýz Blaškovič a Jozef Čabelka, hlavným vedeckým tajomníkom sa stal Dionýz Ilkovič. O deň neskôr, 27. júna 1953, sa uskutočnili schôdze vedeckých sekcií.

     Zákon charakterizoval SAV ako vrcholnú vedeckú ustanovizeň združujúcu najvýznamnejších vedeckých pracovníkov na Slovensku, ktorá má plánovite a organizovane rozvíjať teoretické a užité vedy, zabezpečovať tvorivú účasť slovenskej vedy na rozvoji vedeckého bádania v celoštátnom meradle a tým čo najúčinnejšie prispievať k hospodárskemu a kultúrnemu rozvoju Slovenska.

     Zbor povereníkov vymenoval prvých dvanásť akademikov. Pri založení pracovalo v SAV 584 pracovníkov, z toho 161 vedeckých. Po politických a spoločenských zmenách v roku 1989 sa SAV transformovala, aby sa priblížila organizáciám vedy a výskumu vo vyspelom svete. V roku 2002 Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) prijala zákon č. 133/2002 Z.z. o Slovenskej akadémii vied. 

Listy odoslané zo slávnostného vyhlásenia Slovenskej akadémie vied predsedovi vlády V. Širokému a prezidentovi ČSAV akademikovi Zdeňkovi Nejedlému prečítal člen-korešpondent ČSAV a akademik SAV prof. Dr. Ing. Jozef Čabelka. Foto: archív TASR, autor L. Roller/26. júna 1953

 

     „Akadémia, ktorej ustanovenie je významným medzníkom v histórii slovenskej vedy a ďalším vkladom pre rozvoj kultúry socialistickej obsahom a národnej formou, bude zabezpečovať tvorivú účasť slovenskej vedy na rozvoji československého vedeckého bádania a tvorby, aby čo najúčinnejšie prispela k hospodárskemu a kultúrnemu rozvoju Slovenska a urýchlila tak vybudovanie socializmu v ČSR“, píše sa v archívnej správe TASR.

     Na slávnostnom vyhlásení Slovenskej akadémie vied v Národnom divadle sa zúčastnila vládna delegácia na čele s ministrom vysokých škôl Ladislavom Štollom, členovia predsedníctva ÚV KSS na čele s tajomníkom ÚV KSS Pavlom Dávidom, členovia predsedníctva SNR, členovia Zboru povereníkov na čele s predsedom ZP Rudolfom Strechajom, zástupcovia konzulárneho zboru, delegácia Československej akadémie vied, ČSAP, zástupcovia všetkých zložiek Národného frontu, laureáti štátnych cien, generalita, poprední predstavitelia nášho vedeckého a kultúrneho života a zástupcovia pracujúcich bratislavských závodov a JRD.