Sekcia

Rok 1967: V Tatranskej Lomnici budú skokanské mostíky

V blízkosti Tatranskej Lomnice vyrastá nový športový areál. Jeho súčasťou sú aj skokanské mostíky, ktoré budú v tejto oblasti Vysokých Tatier dominantou.

 

     "Pracovníci Údržby športových zariadení ČSTV zo Smokovca budujú v Tatranskej Lomnici nový 55 m a 35 m skokanský mostík.

     Mostíky, ktorých konštrukciu vyrobili pracovníci mostárne VSŽ, budú k dispozícii skokanom už v tejto sezóne. Menší 35 metrový má slúžiť výchove mladého dorastu v tejto disciplíne. Pre oba mostíky sa počíta so sklznicou z umelej hmoty", píše sa v archívnej správe TASR.

Pohľad na 35 metrový mostík. Foto: archív TASR, autor G. Bodnár/7. septembra 1967

 

     Športový areál Jamy v Tatranskej Lomnici postavili podľa projektu Jána Šprláka-Uličného v rokoch 1967 až 1970. Vďaka parametrom patril k najlepším lyžiarskym mládežníckym strediskám vo vtedajšom Československu. Tridsať rokov ho intenzívne využívali domáci športovci, ale nezriedka aj skokani z Česka, Poľska a Nemecka. 

     Po rozdelení Československa nastal útlm športu a areál postupne chátral. Telovýchovná jednota Vysoké Tatry sa márne pokúšala nájsť finančné prostriedky na rekonštrukciu. Od roku 1999 sa v areáli neskákalo, chýbal mu platný certifikát. V októbri ich zbúrali, čo vyvolalo medzi obyvateľmi otázky, či napriek dlhodobému chátraniu nebol takýto radikálny krok predčasný. Náklady na rekonštrukciu by si vyžiadali približne 5 mil. Sk (165.969 eur).