Sekcia

Rok 1841: V Sobotišti vzniklo Slovenské národné divadlo nitranské

V roku 1841 vzniklo vďaka Samuelovi Jurkovičovi a Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi v Sobotišti Slovenské národné divadlo nitranské. Prvé predstavenie odohralo 5. augusta toho istého roku v miestnej krčme.

 

     Odhalením pamätnej tabule k 125. výročiu založenia Slovenského národného divadla nitranského v Sobotišti (okres Senica) vyvrcholili dnes oslavy tohto významného jubilea.

     Sobotištské divadlo položilo základ rozvoja ochotníckeho divadla nielen na Slovensku, ale aj na Dolnej zemi a v slovenských spolkoch vo Viedni, Prahe a Budapešti, čo spätne vplývalo aj na rozvoj dramatickej literárnej tvorby.

     Prvou hrou bola Kotzebusova fraška Starý kočiš Petra III. V hlavnej úlohe Aničky Dobrožilovej sa v nej predstavila dcéra zakladateľa divadla Anička Jurkovičová.

Budova, v ktorej sa uskutočnilo divadelné predstavenie. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/7. augusta 1966

 

     V polovici 19. storočia bolo vystupovanie žien v divadle spoločensky neprípustné, všetky ženské úlohy stvárňovali zásadne muži. Samuel Jurkovič však presvedčil svoju najmladšiu, vtedy 17-ročnú dcéru, aby sa chopila hlavných úloh. A tak zažiarila v úlohách Aničky Dobrožilovej v Kotzebuovej fraške Starý kočiš Petra III., Betušky v Klicperovom Divotvornom klobúku, Oľgy v Raupachovej hre Nevoľníci aneb Isidor a i.

     Obdivuhodné herecké výkony Anny Jurkovičovej posmelili aj ďalšie mladé ženy vystúpiť na divadelné javisko. Jurkovičová však nebola prvou ochotníckou herečkou. Ešte pred ňou sa na javisko v roku 1830 v Liptovskom Mikuláši postavili Anna Sokolová, Mária Balážová, Zuzana Srnková či Lujza Krivošová.

Národná škola v Sobotišti, v ktorej učil Samuel Jurkovič. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/7. augusta 1966
Pamätná izba národovca a iniciátora prvého slovenského divadla v bývalej Nitrianskej župe Samuela Jurkoviča. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/7. augusta 1966