Sekcia

Rok 1973: Slávnostný štart prevádzky prvej línie tranzitného plynovodu

Na východnom Slovensku vo Veľkých Kapušanoch sa 9.januára 1973 symbolicky rozhoreli veľké plynové horáky, čím sa slávnostne spustil transport sovietskeho plynu cez naše územie.

    

       Spotreba plynu v 60.rokoch minulého storočia v Európe výrazne stúpala. Nové ložiská tejto energetickej suroviny sa objavili na Sibíri a preto sa začalo uvažovať o preprave plynu na územie Európy.

        Pred Vianocami v roku 1970 došlo k podpísaniu dohody medzi vládami Sovietskeho zväzu a Československej socialistickej republiky o preprave plynu do Rakúska, Nemeckej demokratickej republiky a NSR cez naše územie.

 

   

        „Dňa 9.januára sa symbolickým zapálením horákov vo Veľkých Kapušanoch začala prevádzka prvej línie plynovodu. Na slávnostnom akte sa zúčastnila stranícka a vládna delegácia vedená ministrom palív a energetiky Jaromírom Matušekom a sovietska delegácia, ktorú vedie Nikolaj Andrejevič Gončarov,“ uvádza sa v agentúrnej správe z archívu TASR.

 

FOTO: Slávnostné spustenie prevádzky tranzitného plynovodu. Zvárač Ján Dobiáš (vpravo) - z Hydrostavu preberá od ministra J. Matušeka vyznamenanie Za vynikajúcu prácu. Foto: Archív TASR, autor Š.Petráš, 9.januára 1973.

    

       Na slávnostnom akte sa zúčastnili stovky občanov a budovateľov prvej línie plynovodu. Tí si vypočuli slávnostné prejavy oficiálnych hostí, ktorí hovorili aj o ďalšom pokračovaní výstavby tohto diela na našom území. V tom čase už finišovali pracovníci Hydrostavu na výstave plynovodu na Záhorí.