Sekcia

Rok 1956: V Piešťanoch obnovili zničený Kolonádový most

Kolonádový (Sklený) most v Piešťanoch nechal v 30. rokoch 20. storočia postaviť majiteľ kúpeľov Ľudovít Winter. Ráno 2. apríla 1945 sa v meste ozvala silná detonácia. Ustupujúce nemecké vojská sa rozhodli most zničiť.

     "Dňa 30. decembra 1956 odovzdali v Piešťanoch slávnostne do prevádzky nový kolonádový most spojujúci kúpeľný ostrov s mestom. Pôvodný most, vybudovaný v roku 1932 a patriaci svojou architektonickou koncepciou medzi najkrajšie v strednej Európe, zničili Hitlerovské vojská na ústupe 2. apríla 1945. V apríli 1955 sa začali na obnove mosta práce, ktoré si vyžiadali náklad do 3,5 milióna korún. Nový kolonádový most je 156 m dlhý, z oboch nájazdových koncov má sklom obložené vestibuly. Vedie ním vozovka a dvojsmerný zastrešený chodník pre peších pozdĺž predelený sklenou stenou. V zastrešení sú po celej dĺžke umiestené súvislé pásy svietidiel. Vďaka za ukončenie prác na tomto diele pred termínom patrí pracovníkom národného podniku Doprastav, Stavebného podniku okresu Piešťany a ďalším, " uvádza sa v archívnej správe.

 

     Kolonádový most v Piešťanoch je národnou kultúrnou pamiatkou. Bezbariérový most pre peších, ktorý spája kúpeľný ostrov s mestom Piešťany dnes plní spoločenskú funkciu. Je miestom stretávania sa a oddychu, je to promenáda pre kúpeľných hostí. Kedysi slúžil aj automobilovej doprave.

      V rokoch 1930 – 1933 postavila most podľa návrhov architekta Emila Belluša firma Pittel a Brausewetter za približne  3,10 milióna Kčs. Zastrešená časť mosta oddeľovala tú dopravnú zasklenou stenou s niekoľkými obchodíkmi na koncoch mosta. Vnútornú výzdobu okien vytvoril akademický maliar Martin Benka. Ide o dva lepty do skla „Piesne devy“ a „Na salaši“. Pri vstupe na most sa nachádza bronzová socha barlolámača, ktorého autorom je sochár Robert Kühmayer.

    

Zrekonštruovaný Kolonádový most v Piešťanoch otvorili. Foto: archív TASR, autor K. Cích/30. decembra 1956

     Priečelia mostu zdobia latinské nápisy, ktoré navrhol vtedajší archivár Krajinského úradu v Bratislave Daniel Rapant. Zo strany od mesta sa nachádza názov latinskej básne z roku 1642 od autora Adama Trajana „SALUBERRIMAE PISTINIENSIS THERMAE“ (Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele). Zo strany ostrova ide o citát z evanjelia podľa Matúša, v ktorom Ježiš uzdravuje ochrnutého: „SURGE ET AMBULA“ (Vstaň a choď). Tento citát má symbolizovať uzdravujúcu silu kúpeľov.