Sekcia

Rok 1992: Ničivý požiar na Záhorí

Dňa 29. augusta približne o 12.20 hod. vypukol lesný požiar v katastri obce Lozorno a o 13.50 hod pri obci Brodské. Bol to najväčší požiar tých čias na západnom Slovensku.

 

     „Vzhľadom na dlhotrvajúce sucho a vietor sa oheň začal pomerne rýchlo šíriť. V lozornianskon katastri zasiahol približne 200-250 ha a pri Brodskom 150-200 ha lesného porastu.

     Podľa situácie z 30. augusta bol požiar pri Brodskom z väčšej časti lokalizovaný a pod kontrolou. Niekoľké ohniská sa postupne likvidujú. Tam už väčšie nebezpečenstvo nehrozí. V katastri obce Lozorno si však situácia ustavične vyžaduje aktívne zásahy“, píše sa v archívnej správe TASR.

Ničivý lesný požiar v katastri obce Lozorno. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/30. augusta 1992

 

...zo zvodiek hasičov

     Dňa 29. augusta 1992 došlo k najrozsiahlej­šiemu lesnému požiaru v katastrálnom území obcí Lozorno, Pernek, Malacky, okres Bratislava – vidiek. Požiar sa vplyvom silného vetra a extrémne suchej drevnej hmoty veľmi rýchlo rozšíril na plochu 1 171 ha. Škoda spôsobená požiarom bola vo výške 56,6 mil. Sk.

     Tento požiar vznikol z dvoch na sebe nezávislých ohnísk. Jedno sa nachádzalo v priestore silážneho žľabu na hospodárskom dvore Poľnohospodárskoho družstva Lozorno a druhé vo vzdialenosti cca 500 m od prvého, v cípe lesa priliehajúceho k časti obce Lozorno. Najpravdepodob­nejšou príčinou vzniku požiaru v priestore silážneho žľabu bolo samovznietenie siláže. Príčinou požiaru v cípe lesa bola nedbalosť, nebolo vylúčené ani úmyselné zapálenie neznámou osobou.

     Po troch dňoch – 1. septembra, sa podarilo požiar okolo 14.00 hod. lokalizovať. Hasilo ho 26 požiarnych zborov a 16 ďalších organizácií.