Sekcia

Rok 1965: Záchranné práce na pretrhnutej hrádzi v Číčove

Dunajská povodeň z roku 1965 vytopila 46 obcí a mestá Komárno, Dunajská Streda a Kolárovo. Bez strechy nad hlavou sa ocitlo 60 tisíc ľudí. Celkové škody katastrofálnej povodne prekročili tri miliardy korún.

 

     Ako prvá povolila 15. júna 1965 hrádza pri Patinciach. Za pár hodín bola obec pod vodou, popoludní dosiahol živel ďalšiu obec Ižu. Voda zatopila široké okolie a z Komárna urobila ostrov. O dva dni, 17. júna 1965, dosiahla hladina Dunaja výšku 900 centimetrov a dvíhala sa ďalej. O pol jedenástej sa pod náporom vody roztrhla hrádza medzi Číčovom a Kľúčovcom. V tom čase bola výška hladiny Dunaja 915 cm a prietok 9224 m3/s. Ochranná hrádza pri Kolárove povolila 25. júna.

Inžinieri z Hydrostavu Schteiz s Oldřich Huječek riadia vysýpanie kameňa na hrádzi. Foto: archív TASR, autor M. Tuleja/27. júna 1965
Inžinieri z Hydrostavu Schteiz s Oldřich Huječek riadia vysýpanie kameňa na hrádzi. Foto: archív TASR, autor M. Tuleja/27. júna 1965

 

     "Za deň 350, v noci 300 áut kamenia pohltí stavba oblúkovitej ochrannej hrádze, ktorou sa má zahatať prietrž na dunajskej hrádzi pri Číčove.

     Pracovný ruch tu neustal ani v noci zo soboty na nedeľu. Obetavým pracovníkom Hydrostavu, Vodohospodárskych stavieb, stovkám šoférov z celej republiky a príslušníkom našej armády sa podarilo cez noc zastaviť ďalších 30 metrov dravého toku.

     V nedeľu ráno sa opäť zhustila doprava kameňa. Pracovníci Štátnych lesov spílili ďalšie stromy, ktoré stáli hrádzi v ceste. Vyvrcholenie boja so živlom na prietrži v Číčove už netreba rátať na dni, stačí na hodiny", píše sa v archívnej správe TASR.

Celkový pohľad na budovanie hrádze z číčovskej strany. Foto: archív TASR, autor M. Tuleja/27. júna 1965

 

     Boj s vodným živlom trval skoro mesiac. Protipovodňová komisia ohlásila koniec stavu ohrozenia až 8. júla 1965. Mohlo sa začať s obnovou a odstraňovaním škôd. Zaplavenému Žitnému ostrovu vtedy pomáhalo celé Československo.