Sekcia

Rok 1959:Na Devíne manifestovali desaťtisíce ľudí družbu medzi národmi

Na staroslávnom Devíne vystúpil 21. júna v rámci svojho umeleckého turné po Slovensku kolektív opery pražského Národného divadla, nositeľ Radu republiky. Operu Bedřicha Smetanu Libuše si pozrelo údajne až 150 tisíc ľudí.

 

     Staroslávny Devín pamätník našej národnej hrdosti a obnovenia národnej slobody, sa stal v nedeľu 21. júna dejiskom významnej udalosti vo svojej bohatej a hrdinskej histórii.

     Pod rumoviskami devínskeho hradu sa zišlo údajne až 150.000 občanov, pracujúcich z miest i dedín zo všetkých krajov republiky, na oslave bratskej družby a nerozbornej jednoty Čechov a Slovákov a príslušníkov všetkých národností socialistického Československa.

     Ich ruky a srdcia sa na tomto mieste spojili pri majestátnych tónoch Smetanovho veľdiela Libuše. Pražské Národné divadlo, zahrnuté láskou a vďačnosťou všetkého slovenského ľudu, tým zavŕšilo svoju triumfálnu cestu po Slovensku.

Mohutná manifestácia družby našich národov. Foto: archív TASR, autor K. Cích/21. júna 1959
Mohutná manifestácia družby našich národov. Foto: archív TASR, autor K. Cích/21. júna 1959
Mohutná manifestácia družby našich národov. Foto: archív TASR, autor K. Cích/21. júna 1959

 

     V prítomnosti prvého tajomníka ÚV KSČ a prezidenta republiky Antonína Novotného zazneli obrovským amfiteátrom - najväčším v republike, majestátne fanfáry - úvod Smetanovej Libuše. Začalo sa predstavenie, jedinečné v celej histórii československého divadelníctva. Prvý raz bola predvedená Libuše pred takým obrovským počtom divákov, aký sa zišiel na Devíne.

 

     Takmer štyri hodiny prežilo obecenstvo priam vo vytržení. Amfiteáter burácal potleskom, ktorý po záverečnom obraze - proroctve Libušinom - vyvrcholil v mohutnú manifestáciu. Tisícami červených kvetov zahrnuli umelcov pionieri, potlesk sa ešte dlho niesol priestranstvom Devína.

 

     Štyristočlenný kolektív opery a baletu Národného divadla z Prahy prišiel na Slovensko ešte 5. júna. Prvé vystúpenia absolvoval na východnom Slovensku v Prešove a Košiciach pri príležitosti rokovania Zjazdu socialistickej kultúry. Nasledovali Žilina, Banská Bystrica, Komárno, Bratislava. Na záver slovenského turné riaditeľ ND Bedřich Prokeš poďakoval Slovákom za srdečné privítanie a povedal, že kolektív Národného divadla z Prahy prišiel dať slovenskému ľudu kus svojho srdca a posilniť bratstvo oboch našich národov.

Bedřich Prokeš, riaditeľ pražského Národného divadla poďakoval za vrelé privítanie a povedal, že kolektív Národného divadla z Prahy prišiel dať slovenskému ľudu kus svojho srdca a posilniť bratstvo oboch našich národov. Foto: archív TASR, autor K. Cích/21. júna 1959