Sekcia

Oslavy VOSR v oblasti umenia, športu a vedy

Význam Veľkého októbra musel dominovať aj v dramaturgických plánoch divadiel a ďalších umeleckých inštitúcií. Jeho vehementnej oslave sa nevyhli ani športové zväzy a to nie len na konferenciách. Leninove tézy sa preberali na všetkých vedeckých konferenciách.

FOTO: V sobotu 29.septembra bolo v Národnom divadle v Bratislave prvé vystúpenie Moskovského umeleckého akademického divadla ZSSR na jeho zájazde po Slovensku. Vynikajúci majstri divadelného umenia uviedli na ňom hru Nikolaja Pogodina Kremeľský orloj. Zaslúžilý umelec B.A.Smirnov ako Lenin a národný umelec ZSSR B.N.Livanov ako Zabjelin,. Foto: Archív TASR, autor V.Přibyl, 29.septembra 1956.

 

     Príkladom pre všetky umelecké inštitúcie muselo byť Slovenské národné divadlo v Bratislave. Keď už v divadelnej hre nešlo o revolúciu, nejakého komunistického vodcu,  ideologickú zápletku, tak aspoň naštudovali dielo nejakého ruského dramatika, alebo nádejného autora zo Sovietskeho zväzu.

   Vďaka výborným výkonom slovenských hercov a režisérov ľudia väčšinou o svoj umelecký zážitok neprichádzali, ani v prípade predstavenia so silnými náznakmi socialistickej ideológie. Zárukou kvality boli predstavitelia ruskej klasiky, ktorých diela sa často objavovali v repertoári. V mnohých prípadoch skutočne stačilo, že išlo o autora z Ruska, k tomu sa len pripojilo spojenie -  pri príležitosti výročia VOSR.  

               

   

      VOSR sa dostala aj do plánov športových súťaží. Na školách a inštitúciách sa pri príležitosti výročia dali z rôznych fondov zohnať peniaze na organizovanie športových podujatí. Keď ste chceli napríklad na svojom gymnáziu usporiadať futbalový turnaj tried, tak stačilo zájsť za predsedom organizácie Zväzu česko-slovenského priateľstva či Socialistického zväzu mládeže. Prostriedky na ceny a zakúpenie futbalovej lopty sa vždy našli. Stačilo k turnaju pripojiť – Turnaj o pohár Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie.

        Oslavám výročia však boli zasvätené aj veľké podujatia so silným medzinárodným zastúpením. Nie len športové turnaje na školách, v podnikoch a mestách niesli meno VOSR. Stávalo sa tak aj v prípade veľkých podujatá v takých odvetviach ako hokej, futbal, hádzaná či gymnastika.

 

 

 

 

     Konferencie o význame odkazu V.I.Lenina a proletárskej revolúcie

     Zdôrazniť význam diel Vladimíra Iljiča Lenina ako vodcu svetového proletariátu bolo cieľom každej konferencie, ktorá sa konala pri príležitosti výročia VOSR. Pripomínali sa Leninove životné osudy, jeho príbuzných i nasledovníkov. Nehovorilo sa však o všetkom.

     Vedecké a politické konferencie boli dôležitým nástrojom ideologickej propagandy, ktorú viedla vládnuca strana v tom čase. Tu sa analyzovali diela komunistických predstaviteľov a písali dejiny, ktoré sa potom dostávali do učebníc a médií.

     Príležitosť na prejav dostali v menšej miere historici, vtedajší pseudopolitológovia a socialistickí filozofi. Odkaz Leninovho učenia sa v tom čase dostával do všetkých vedných odborov a spoločenských odvetví.

      Najviac rečnili pri tejto príležitosti predstavitelia straníckych orgánov. Siahodlhé prejavy o význame Leninovho diela v mnohých prípadoch zazneli opakovane na konferencii rok pred tým, alebo pred viac rokmi. Rečniť na takomto zhromaždení však bolo výsadou a povinnosťou najvyššie postaveného komunistického funkcionára.