Sekcia

Rok 1989: Občania očakávajú zásadné zmeny vo vedení štátu

Na slovenských námestiach sa 9.decembra 1989 opäť zhromaždili davy ľudí. V Prahe prebiehajú stále rokovania o zostavení federálnej vlády. Občania cítia, že treba ukázať neoblomnú jednotu.

 

    Tísice ľudí opäť zaplnili bratislavské Námestie SNP 

    Podvečer sa opäť zaplnilo centrum hlavného mesta Slovenska, kde tisíce občanov vyjadrili svoj nesúhlas s  postupom zodpovedných orgánov v súvislosti s plnením požiadaviek Verejnosti proti násiliu. Ľudia očakávali rýchle zmeny a jasné stanoviská členov vlády, parlamentu i samotného prezidenta Gustáva Husáka.

    „Námestie SNP v centre Bratislavy sa 9. decembra opäť zaplnilo občanmi, aby pokojnou manifestáciou vyjadrili nesúhlas s odsúvaním plnenia požiadaviek občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu a študentského hnutia,“ píše sa v agentúrnej správe.

    Na tribúne sa objavil aj generálny tajomník Svetového kongresu Slovákov Dušan Tóth, ktorý krátko oslovil manifestujúcich Bratislavčanov. Okrem nich sa ľuďom prihovoril aj trnavský arcibiskup Ján Sokol. S veľkým aplauzom privítali účastníci známeho českého pesničkára a básnika Karla Kryla, ktorý doteraz žil v exile.

     Večer v televízii oznámili, že Marián Čalfa predloží 10.decembra na Pražskom hrade prezidentovi zoznam ministrov novej federálnej vlády. Verejnosť sa dozvie aj správu, že Gustáv Husák ihneď po vymenovaní vlády podá demisiu.  

 

     

     Míting pri Mohyle M.R.Štefánika

      Stovky ľudí sa 9.novembra 1989 zišli aj pri pamätníku na Bradle. Mohyla nad hrobom veľkého slovenského politika, vedca a národného buditeľa generála Milana Rastislava Štefánika bola vždy symbolickým miestom, kde sa hovorilo o budúcnosti Slovákov.

      Komunistický režim však takéto stretnutia príliš nepodporoval.   Blížil sa však 10.december – Deň ľudských práv a po prvýkrát sa bude o ľudských právach hovoriť určite inak ako tomu bolo v posledných desaťročiach.

       „V predvečer Dňa ľudských práv bolo 9. decembra pri mohyle na Bradle zhromaždenie občanov. Podujatie sa uskutočnilo na výzvu študentov Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave,“ uvádza sa v agentúrnej správe z archívu TASR.

 

 

    Živá reťaz medzi Zvolenom a Banskou Bystricou

     Rušno bolo aj na ceste medzi Zvolenom a Banskou Bystricou, kde prebiehala akcia , ktorá mala symbolizovať jednotu a odhodlanie občanov a ich túžbu po demokratických zmenách.

     „Tisíce obyvateľov a študentov Banskej Bystrice, Zvolena, ale aj z okresov Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom a ďalších vytvorili 9.decembra 1989 živú reťaz medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, čím podporili myšlienky hnutia Verejnosť proti násiliu,“ uvádza sa agentúrnej správe. 

 

     Zástupcovia koordinačných výborov VPN v Bratislave

     V športovej hale na bratislavských Pasienkoch sa stretli zástupcovia koordinačných výborov hnutia Verejnosť proti násiliu z celého Slovenska a hovorilo sa o zostavení federálnej vlády, ktorú mal viesť Marián Čalfa. Museli sa prijať rozhodnutia, ako sa bude koordinovane postupovať v demokratických procesoch v republike.

    „Výmena názorov na aktuálnu vnútropolitickú situáciu a zjednotenie postupu na pracoviskách bolo obsahom stretnutia vyše dvetisíc zástupcov koordinačných výborov hnutia Verejnosť proti násiliu z výrobných podnikov, vysokých škôl, organizácií a inštitúcií z celého Slovenska,“ takto charakterizovali stretnutie 9.decembra redaktori tlačovej agentúry.