Sekcia

Rok 1957: Spišská Nová Ves má svoje divadlo

Obyvatelia Spiša majú odteraz svoju stálu divadelnú scénu. Premiérou hry Čaj u pána senátora zahájilo 16. februára 1957 svoju činnosť Štátne zájazdové divadlo v Spišskej Novej Vsi. Je to už tretie profesionálne divadlo na východnom Slovensku.

     Kolektív Štátneho zájazdového divadla bude vystupovať na zájazdoch po mestečkách a dedinách Košického a Prešovského kraja. Renovovaný stánok kultúry odovzdal 16. februára pracujúcim mesta v zastúpení Povereníctva školstva prednosta divadelného odboru Ján Slivko. Divadlo je umiestnené v starej Redute, na jej renováciu prispel štát sumou takmer trištvrte milióna korún.

 

     Súbor sa osamostatnil 1. mája 1959. Vtedy vzniklo Krajové divadlo v Spišskej Novej Vsi, ktorého činnosť však bola koncom augusta 1963 prerušená. Na Slovensku sa v tom čase redukovala divadelná sieť a popri Spišskej Novej Vsi zanikli aj divadlá v Žiline a Trnave.

 

     Divadlo sa dočkalo svojej opätovnej premiéry v roku 1979. Ministerstvo kultúry SSR v máji t. r. rozhodlo o zriadení Súboru pre deti a mládež – pobočka Spišská Nová Ves. Organizačne bolo začlenené pod Divadlo Jonáša Záborského v Prešove. Od 1. januára 1992 sa osamostatnilo a premenovalo na Spišské divadlo. Je to jediné zájazdové divadlo na Slovensku, ktoré sa orientuje na deti a mládež.