Sekcia

Rok 1952: V ND má premiéru hra L. Mňačka Mosty na východ

Národné divadlo v Bratislave uviedlo v sobotu 13. septembra v rámci Týždňa boja proti fašizmu a za mier, pôvodnú hru mladého slovenského spisovateľa Ladislava Mňačka Mosty na východ, ktorou súčasne otvára divadelnú sezónu 1952/53.

 

     "Námet k hre Mosty na východ čerpal autor Ladislav Mňačko na stavbe Trate družby. Dejiskom hry je stavba mostov na tejto trati.

     Ústrednou postavou je Ondrej Vargončík, mostár starého typu, ktorý sa ťažko vyrovnáva s novými formami socialistickej práce, ale napokon sa dá presvedčiť a svojim pracovným výkonom strháva celý kolektív. Postavu Ondreja Vargončíka stvárnil laureát štátnej ceny Július Pántik", píše sa v archívnej správe TASR.

Viliam Záborský, Elena Latečková a Július Pántik. Foto: archív TASR, autor L. Roller/13. septembra 1952

 

     Scénu Mňačkovej hry Mosty na východ navrhol Oto Šujan. Réžiu mal laureát štátnej ceny Mikuláš Huba. V ďalších úlohách sa predstavili Gustáv Valach, Viliam Záborský, Elena Latečková, Mária Bancíková a i.

Michal Hulej (G. Valach), bývalý mostár, invalid, ktorý už 15 rokov nepracoval na stavbe mostov pochopil, že nové metódy práce umožňujú aj jemu zapojiť sa znovu do montážnych prác, chopí sa vŕtačky a presviedča Ondreja Vargončíka (Július Pántik) o výhodách nového pracovného postupu pri montáži mostov. Foto: archív TASR, autor L. Roller/13. septembra 1952