Sekcia

Narodeniny generalissima Stalina sa oslavovali predovšetkým prácou

Narodeniny vodcu svetového proletariátu Jozefa Vissarionoviča Stalina nemohli zostať nepovšimnuté ani v slovenských závodoch. Dňa 18.decembra 1949 oslavuje jubileum - 70 rokov.

 

      V Martine otvorili nový závod, ktorý ponesie meno J.V.Stalina  

     O tom, že aj Československo sa vydá na cestu budovania socializmu sa rozhodlo len pred jeden a pol rokom, ale vtedajšie vedenie komunistickej strany a štátu vôbec nepochybovalo o tom, že je to cesta správna. To, že chcú kráčať oddane za Stalinom, demonštrovali na každom kroku.

     Do Turčianskeho svätého Martina prúdili v decembri 1949 tisíce ľudí, ktorí prišli vzdať hold generalissimovi Stalinovi pri príležitosti jeho 70.narodenín. Tunajší nový strojársky závod totiž pomenujú po vodcovi komunistického sveta. Stalo sa tak v slávnostne vyzdobenej obrovskej hale nového podniku za nadšeného súhlasu všetkých pracujúcich.

    „Všetci si uvedomujeme, že len vďaka víťazstvu socializmu v ZSSR, ktoré je úzko spojené s menom gen. Stalina, môžeme prikročiť aj u nás k socialistickej výstavbe vlasti,“ uvádza sa v agentúrnej správe.

 

 

       Hoci deň Stalinových narodenín bol neformálne povýšený až na úroveň štátneho sviatku, jubileum sa oslavovalo prácou.

     „Robotníci z Martina nielen slávnosťou prejavili oddanosť a vďaku generalissimovi Stalinovi, ale aj prácou a to tak, že uskutočnili socialistické zmluvy, aby tento podnik bol vybudovaný pred termínom a aby prvé výrobky vyšli z tejto továrne už v deň jeho narodenín,“ uvádza sa v správe.

     Na znak vďaky za oslobodenie našej vlasti odliali strojári za prítomnosti straníckych a štátnych predstaviteľov päťcípu hviezdu a nápis J.V.Stalin.  

 

 

   Ľudia nastupujú na stalinské zmeny

     Prácou sa Stalinove narodeniny oslavovali aj v ďalších závodoch a inštitúciách. Stranícke organizácie v podnikoch sa predháňali, kto vyrobí viac a kto najviac poteší vodcu socialistického sveta. Boli takí čo to robili z presvedčenia, iní k tomu pristupovali s odporom, ale väčšina sa ticho prispôsobila. Neochota a odpor by mohli mať nepríjemné  následky. Nakoniec do roboty bolo treba ísť tak či tak.

     Všetko išlo na plné obrátky. Nič nemohlo stáť v ceste enormným výkonom, ku ktorým sa zaväzovali pracovné kolektívy v celom Československu. V takomto duchu sa niesli všetky oslavy Stalinových narodenín. Stalo sa pravidlom viac pracovať, lebo len takto vraj ľudia mohli potešiť vodcu svetového proletariátu. Pozadu nechceli zostať ani banícki učni.

     „Banícki učni z tretieho revíru Jamy Mládeže v Rudňanoch, zaviazali sa splniť na počesť 72. narodenín J. V. Stalina celomesačný plán ťažby na 110 % do 21. decembra 1951. Tento hodnotný záväzok plnia od začiatku mesiaca na 131,7 %. Na prijatie podobného záväzku vyzvali učni na celozávodnom aktíve aj baníkov z prvého revíru, ktorí výzvu prijali,“ píše sa vo vtedajšej agentúrnej správe.

 

FOTO: Robotník trnavského Kovosmaltu strihač plechov Pavel Stremy. Foto: Archív TASR, autor K.Cích, 20.decembra 1951.

 

      Pozadu nezostávali na Stalinove narodeniny ani pracovníci v ďalších závodoch. Aj v trnavskom Kovosmalte sa nastupovalo na stalinské zmeny. 

      „Pracujúci trnavského Kovosmaltu prejavili lásku a oddanosť generalissimovi J. V. Stalinovi hodnotnými pracovnými záväzkami. Strihač plechov Pavel Stremy, pri príležitosti vyhlásenia generalissima J. V. Stalina o atómovej bombe, dal si záväzok, že tretí rok päťročnice splní do 72. narodenín J. V. Stalina. Svoj záväzok splnil už 23. októbra,“ píše sa v agentúrnom servise.

 

FOTO: Brigáda zamestnancov Pozemných stavieb z Ružomberka pracovala na stavbe obytných domov pre zamestnancov Kovohút. Foto: Archív TASR, 14.decembra 1952.

 

        No a ako by to bolo, keby sa nezapojili aj stavbári, na ktorých práci by malo byť najviac vidieť ako rastie socialistická krajina. Napríklad brigáda zamestnancov Pozemných stavieb z Ružomberka pracovala v nedeľu na stavbe obytných domov pre zamestnancov Kovohút.

       „V nedeľu 14.decembra nastúpili na celom Slovensku stavbári spolu s brigádnikmi do stalinskej zmeny, aby prácou vyjadrili vďaku a úctu veľkému učiteľovi celého sveta, najlepšiemu priateľovi československého ľudu generalissimovi J.V. Stalinovi pri príležitosti jeho 73.narodenín,“ hovorí správa.

      

FOTO: Archív TASR, autor J.Teslík.

 

     Neuplynie veľa rokov a Stalinove fotky sa z násteniek vytratia, z budov zložia transparenty s heslami oslavujúcimi generalissima. Po smrti vodcu mu jeho nástupcovia vytknú všetky chyby a odsúdia jeho kult osobnosti.

     Z názvov podnikov zmiznú aj nápisy s jeho menom a z námestí zmiznú Stalinove sochy. Nič prevratné sa však nedeje. Režim si opäť veľmi ľahko nájde iné osobnosti, ktoré sú podľa neho hodné uctievania.