Sekcia

Rok 1957: Vo Vrútkach otvorili Múzeum revolučnej tlače

V nedeľu 12. mája otvorili vo Vrútkach významný pamätník bojov Komunistickej strany Československa - Múzeum revolučnej tlače Klementa Gottwalda.

 

     "V meste zapísanom nezmazateľne do dejín slovenského revolučného robotníckeho hnutia sa zišli mnohí starí bojovníci strany, ktorí stáli pri kolíske jej vzniku pred 36 rokmi. Niekdajší typografi, horliví a obetaví kolportéri a rozširovatelia komunistickej tlače pochodovali z Robotníckeho domu pred historickú budovu na neďalekú Gottwaldovu ulicu č. 29, v ktorej boli v rokoch 1922-24 miestnosti sekretariátu Krajinského výkonného výboru KSČ", píše sa v archívnej správe TASR.

Niekdajší typografi, kolportéri a rozširovatelia komunistickej tlače pochodovali z Robotníckeho domu na neďalekú Gottwaldovu ulicu č. 29, v ktorej boli miestnosti sekretariátu Krajinského výkonného výboru KSČ. Foto: archív TASR, autor F. Kocian/13. mája 1957

 

     Slávnostného otvorenia múzea sa zúčastnila delegácia ÚV KSS vedená členom byra ÚV KSS, predsedom SOR Vojtechom Daubnerom.

     V múzeu sa zišli i mnohí starí typografi, sadzači, strojmajstri, kolportéri a rozširovatelia komunistickej tlače, spolupracovníci Klementa Gottwalda a vynikajúci funkcionári komunistického hnutia, ktorí pôsobili vo Vrútkach.

 

     V múzeu si účastníci zhromaždenia prezreli cenné historické materiály, originály a fotokópie prvého slovenského robotníckeho časopisu Nová doba, vydaného pred 60 rokmi, výtlačky Pravdy chudoby, Spartakusa, Proletárky - prvých komunistických časopisov na Slovensku.

V múzeu si účastníci zhromaždenia prezreli cenné historické materiály. Foto: archív TASR, autor F. Kocian/13. mája 1957