Sekcia

Rok 1993: Slováci vyrobili motocykel svetových parametrov

Začiatkom mája začali v Kysuckom Novom Meste so sériovou výrobou nových slovenských motocyklov Penta 125 Torete.

 

     "Ambiciózny tím mladých vývojových pracovníkov s. r. o. Penta z Kysuckého Nového Mesta pripravil na trh motocykel svetových parametrov s príťažlivým moderným dizajnom. Prototyp si už získal zaslúženú pozornosť odborníkov na Medzinárodnom veľtrhu motocyklov v Miláne i na kontraktačnej výstave v Dortmunde.

     Tohto roku plánujú vyrobiť v Kysuckom Novom Meste 1500 motocyklov určených nielen na náš trh, ale ráta sa s exportom do Južnej Ameriky, Turecka, Sýrie a Egypta. Motocykel má dvojtaktný motor ČZ Strakonice s objemom 125 ccm, jeho cena bude približne 50.000 Sk, čo je podstatne nižšia ako u zahraničných výrobkov tejto triedy", uvádza sa v archívnej správe TASR.

Na montážnej linke kysuckonovomestskej Penty sa už kompletizujú prvé Torety. Na snímke montážnici Milan Patyla (vľavo) a Anton Matušňák. Foto: autor Š. Kačena/ 3. mája 1993

 

     Celý projekt sa realizoval za výdatnej finančnej pomoci podnikateľského fondu, zriadeného vládou USA na podporu rozvoja malých a stredných podnikov na Slovensku. Motocykel Torete, čo v preklade zo španielčiny znamená mladý býk, si určite nájde cestu hlavne k mladým nadšencom motorizmu.

Pohonnou jednotkou Penty 125 Torete je dvojtaktný motor ČZ Strakonice, ktorý montuje do motocykla Igor Svrček. Foto: autor Š. Kačena/ 3. mája 1993
Motocykel Penta 125 Torete. Foto: autor Š. Kačena/ 3. mája 1993