Sekcia

Po najvyťaženejšom moste v Bratislave jazdia autá už 30 rokov

Most hrdinov Dukly (dnešný Prístavný most) v Bratislave bol pre mnohých vodičov v čase jeho otvorenia naozaj unikátnym dielom. Boli z neho nervózni a vznikalo na ňom veľa kolíznych situácií. Mohli za to estakády a kruhový objazd, na ktoré neboli dovtedy vodiči zvyknutí.

Most hrdinov Dukly, novú významnú dopravnú tepnu cez Dunaj v Bratislave, ako aj niektoré nadväzné investície odovzdali 8.novembra v plnom rozsahu s dvojmesačným predstihom do prevádzky. Foto: archív TASR, autor P. Šimončík/8. novembra 1985

     Most hrdinov Dukly (od roku 1993 Prístavný most) sa nachádza v najvýchodnejšej časti bratislavského povodia rieky Dunaj, v blízkosti bratislavského nákladného riečneho prístavu. Má dve podlažia, lebo plní dvojitú funkciu cestného aj železničného mosta. Začali ho stavať v roku 1977 a dokončili ho v dvoch etapách. Železničná časť slúži svojmu účelu od 18. decembra 1983. Motoristi sa dočkali svojej premiéry o dva roky neskôr, 8. novembra 1985.

     Súčasťou mosta je 13 estakád. Ide o najvyťaženejší most Bratislavy, lebo okrem prechodu z petržalskej časti mesta je súčasťou aj hlavného mestského cestného okruhu a súčasťou diaľnice D1. Generálnym projektantom bol štátny ústav Dopravoprojekt Bratislava a stavbu realizoval Doprastav, š.p.  Dĺžka mosta je 457,8 m. Pôvodne bol navrhovaný na 50 000 vozidiel denne, avšak bežne ním prejde až 120.000 vozidiel každý deň.