Sekcia

Marec - mesiac knihy.

Významná kultúrna akcia Mesiac knihy už tradične každý rok v marci podnecuje lásku a úctu čitateľov ku knihám ako masovému prostriedku politickej, kultúrnej a odbornej výchovy nášho ľudu.

     Tradícia Mesiaca knihy vznikla v roku 1955. Založilo ju Ministerstvo kultúry spolu so Zväzom čs. spisovateľov, knižnými vydavateľstvami a knihkupectvami. Mesiac marec nevybrali náhodne. V marci sa totiž narodil i zomrel najväčší šíriteľ slovenských a českých kníh v našich dejinách Matej Hrebenda (1796-1880).

 

     Marec tak každoročne podnecoval lásku a úctu čitateľov ku knihám ako masovému prostriedku politickej, kultúrnej a odbornej výchovy nášho ľudu. Tradične v marci vychádzalo aj najviac knižných noviniek. Tak napríklad v roku 1961 vydalo Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry v Bratislave k Mesiacu knihy šesť nových, titulov: Janko Kráľ - Balady a piesne, Karel Matěj Čapek-Chod - Turbína, Maxim Gorkij - Na konci sveta, Ivan Sergejevič Turgenev - Prvá láska, Kozma Prutkov - Z voľných chvíľ a Ján Poničan - Divný Janko.

Prvý z titulov Slovenského vydavateľstva krásnej literatúry k Mesiacu knihy Turgenevove novely Prvá láska, iste potešia všetkých milovníkov dobrej knihy. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/1. marca 1961

 

     O niekoľko rokov neskôr sa začala v marci organizovať aj výstava Knižná žatva. Reprezentovala výber z najvýznamnejších titulov vydaných rok pred tým na Slovensku. Osobitnú časť tvorili knihy piatich slovenských vydavateľstiev, ktoré v spoločnej medzinárodnej edícii Víťazstvo vydávali popredné diela socialistickej kultúry.

Tradičnú výstavu Knižná žatva, ktorá sa v tomto roku uskutočňuje pod heslom - Tvorivými činmi v ústrety XV. zjazdu KSČ - otvorili 2. marca pri príležitosti Mesiaca knihy v bratislavskom Dome kultúry. Foto: archív TASR, autor M. Borodáčová/2. marca 1976