Sekcia

Rok 1956: Oblohu nad Prievidzou križujú vetrone

Počas dní, keď je vonku pekné počasie býva na letisku navijákovej stanice Aeroklubu v Prievidzi rušno. Mladí zväzarmovci – študenti stredných škôl a odborných učilíšť z okresu podnikajú prvé lety na bezmotorových lietadlách.

 

     "Mladí baníci z Handlovej i Novák, chemici zo závodov Wilhelma Piecka, energetici zo Zemianskych Kostolian a študenti ďalších škôl po zimnej teoretickej príprave podnikajú už prvé lety na bezmotorových lietadlách pod vedením skúsených inštruktorov z vlastných radov.

     Do Zväzarmu získali vyše 120 chlapcov a dievčat. Všetci plachtári sú nositeľmi odznakov zdatnosti PPOV s PCO (Pripravený k civilnej obrane) a v zimnej príprave získali Fučíkov odznak", píše sa v archívnej správe TASR.

Koloman Mečiar (vpravo) so žiakom Krištofom poletia v cvičnom lete nad Prievidzou. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/12. mája 1956

 

     Spomedzi žiakov bezmotorového lietania vlekovej stanice Aeroklubu v Prievidzi je najviac mladých baníkov. Zväzarmovci sa viackrát v týždni zdokonaľujú v lietaní a využívajú za priaznivého počasia letové dni. Plachtárstvo - odvaha a krása lietania vysoko v oblakoch nad krásnym Bojnickým zámkom a novostavbami obrovského baníckeho sídliska v Prievidzi je športom správnych chlapcov.

Plachtárstvo - odvaha a krása lietania vysoko v oblakoch nad novostavbami obrovského baníckeho sídliska v Prievidzi je športom správnych chlapcov. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/12. mája 1956
Zväzarmista, žiak bezmotorového lietania vlekovej stanice v Prievidzi, mladý baník Bane Mier v Novákoch Peter Osvald pred štartom k samostatnému letu.