Sekcia

V Krompachoch otvorili Múzeum revolučného robotníckeho hnutia

V predvečer 40. výročia založenia KSČ, v sobotu 13. mája, otvorili v Krompachoch Múzeum revolučného robotníckeho hnutia na Spiši. Je umiestené v dome, na nádvorí ktorého pred 40 rokmi zabili žandári 4 robotníkov a 18 zranili.

 

     Veľká vzbura, ktorú vyvolali ženy robotníkov tamojších železiarní, vypukla v Krompachoch 21. februára 1921. Privolaní žandári chceli ženy rozohnať, ale na nádvorí železiarní sa zhromaždili už aj robotníci.

     Veliteľ žandárov dal povel strieľať, štyria robotníci zahynuli a 18 utrpeli zranenia. Robotníkom sa však podarilo vtrhnúť do budovy a zabili zástupcu riaditeľa a hlavného slúžneho. V nasledujúci deň bolo vyhlásené stanné právo a zatknutých bolo 64 robotníkov, ktorých neskôr odsúdili na viacročné väzenie.

Záber zo starej železiarne, pred ktorou sa odohrala v r. 1921 robotnícka vzbura. Foto: archív TASR, autor K. Cích/18. apríla 1951
Záber zo starej železiarne, pred ktorou sa odohrala v r. 1921 robotnícka vzbura. Foto: archív TASR, autor K. Cích/18. apríla 1951

 

     Podľa historických prameňov bezprostredným impulzom vzbury bolo zníženie prídelu potravín pre zamestnancov tamojších hút. Práve 21. februára 1921 sa pred budovou riaditeľstva Krompašskej pohornádskej účastinnej spoločnosti (vtedy najväčšieho hutníckeho podniku na Slovensku) zhromaždil nespokojný dav žien, ku ktorým sa pridali aj muži. Aj keď riaditeľ železiarní delegácii vysvetľoval, že o prídelových dávkach rozhoduje Obilný ústav v Bratislave, vášne davu naberali na intenzite a bolo počuť aj protičeskoslovenské výpady v maďarčine. Davová psychóza po rozšírení nepravdivej poplašnej správy o zbití a uväznení jedného z robotníckych dôverníkov vyvrcholila do tragédie.       

     Vláda nasadila armádu. Na podporu štrajkujúcich v Krompachoch – tí štrajkovali až do 17. marca 1921 - sa začal generálny štrajk v Slovinkách, Gelnici, Smolníku a Prakovciach. K protestom došlo aj v Košiciach, Banskej Bystrici i v ďalších mestách. Po udalostiach ustanovili parlamentnú vyšetrovaciu komisiu a prípad mal dohru pred Najvyšším súdom v českom Brne.

V Krompachoch otvorili Múzeum revolučného robotníckeho hnutia. Foto: archív TASR, autor M. Tuleja/13. mája 1961
V Krompachoch otvorili Múzeum revolučného robotníckeho hnutia. Foto: archív TASR, autor M. Tuleja/13. mája 1961

 

     Fabriku, ktorá bola na prelome 19. a 20. storočia najväčšou železiarňou v bývalom Uhorsku, v roku 1923 demontovali. Nastalo obdobie vysťahovalectva a biedy.

Pred 30 rokmi došlo k robotníckej vzbure v Krompachoch, k vzbure, ktorá bola súčasťou veľkého revolučného pohybu čs. proletariátu, z ktorého sa zrodila KSČ, bojovný predvoj čs. robotníckej triedy. Stará robotnícka kolónia z roku 1921. Foto: archív TASR, autor K. Cích/18. apríla 1951
Spoločný hrob krompašských obetí. Foto: archív TASR, autor K. Cích/18. apríla 1951