Sekcia

Jozef Sabovčík-krasokorčuliarsky skokan par excellence

Jozef Sabovčík, vo svete známy aj ako Jumping Joe, bol prvým krasokorčuliarom na svete, ktorý skočil na medzinárodnej súťaži štvoritý skok. Dňa 4. decembra sa dožíva 55 rokov.

 

     Jozef Sabovčík je historicky tretím slovenským krasokorčuliarom, ktorý získal na zimných olympijských hrách medailu. Na svojom konte má bronz zo sarajevských ZOH z roku 1984. Ziskom bronzového olympijského kovu sa zaradil za legendy slovenského krasokorčuľovania Ondreja Nepelu, zlatého z ZOH v Sappore (1972) a Karola Divína, strieborného z ZOH v Squaw Valley (1960).
     Okrem vzácneho olympijského bronzu má Jozef Sabovčík nemenej významné dva tituly európskeho majstra (1985, 1986) a v roku 1983 na majstrových Európy získal striebro. Jeho bohatú aktívnu kariéru zdobí aj šesť titulov majstra Československa.
     Do histórie svetového krasokorčuľovania sa zapísal štvoritým skokom - odpichnutým rittbergerom, ktorý sa mu podarilo skočiť 31. januára 1986 v Kodani ako prvému na svete.

Jozef a Alexandra Sabovčíkovci so synom Jozefom. Foto: archív TASR/10. marca 1983

 

     Rodák z Bratislavy Jozef Sabovčík sa narodil 4. decembra 1963. S krasokorčuľovaním začal ako šesťročný vďaka babke, ktorá ho k tomuto náročnému športu priviedla. Absolvent bratislavského Gymnázia Ladislava Novomeského krasokorčuliarsky rástol pod rukami trénerských legiend Hildy Múdrej, Ľudmily Lojkovičovej a Agnesy Búřilovej.

     Športovú, v tom čase amatérsku kariéru Jozefa Sabovčíka sprevádzali aj mnohé zranenia. V roku 1986 sa podrobil náročnej operácii kolena, po ktorej bol donútený ukončiť aktívnu činnosť.
     Najprv odišiel do Nemecka, kde trénoval deti. Neskôr zakotvil v Toronte, kde pracoval ako zástupca firmy s hudobninami. Po stretnutí s kanadským krasokorčuliarom Tollerem Cranstonem začal znovu trénovať a ako prvý na svete sa naučil skákať salto dozadu s dopadom na jednu nohu. Už ako kanadský občan a profesionálny krasokorčuliar do roku 2013 vystupoval v mnohých krasokorčuliarskych show či exhibíciách.

Jozef Sabovčík s trénerkou Agátou Búřilovou. Foto: archív TASR/10. marca 1983

 

     Legenda slovenského krasokorčuľovania žije v súčasnosti v Spojených štátoch amerických v meste Salt Lake City. Je dvakrát ženatý a má dvoch synov Bladea a Jozefa Jadena.

Čs. reprezentant v krasokorčuľovaní Jozef Sabovčík. Foto: archív TASR/10. marca 1983