Sekcia

Rok 1986: Majster citár František Agócs z Hajnáčky

Jedným z mála ľudových majstrov na Slovensku, ktorí sa venujú výrobe citár - netradičných strunových hudobných nástrojov, je František Agócs z Hajnáčky, okres Rimavská Sobota.

 

     "Bývalý kamenár František Agócs sa tejto nevšednej záľube - výrobe citár, začal naplno venovať až po odchode do dôchodku. Vyrobil ich už viac ako 200, prevažne z javorového a smrekového dreva. Používa však i drevo lipové, slivkové, čerešňové a orechové.

     Vrchnú dosku, na ktorej je napnutých neraz i do dvadsať strún, zdobí majster vyrezávanými, maľovanými alebo vypaľovanými ornamentami. Jeho netradičné nástroje poznajú nielen v Rimavskosobotskom okrese, ale viaceré sa dostali do folklórnych súborov a múzeí v celej republike. „Prvú citaru som dostal ako 12-ročný chlapec a keď mi doslúžila, urobil som si podľa nej novú“, hovorí 75-ročný majster.

     V rokoch 1970 - 1984 založil viaceré detské citarové súbory, s ktorými dosiahol mnohé pekné umiestnenia v súťažiach ZUČ. Aj keď František Agócs zatiaľ nemá nasledovníka, verí, že niektorý zo žiakov, ktorých naučil hrať na citaru vykročí jeho cestou, aby sa tento ľudový hudobný nástroj nenašiel len v múzeu", uvádza archívna správa TASR.

František Agócs vyrezáva otvor vrchnej dosky. Foto: archív TASR, autor P. Lenhart/28. mája 1986