Sekcia

Do hudobného neba odišiel československý Zlatý slávik

Vo veku 80.rokov zomrel český spevák Karel Gott.

 

Československá kultúrna verejnosť a priaznivci hudobného umenia smútia. Vo veku 80 rokov zomrel v utorok 1.októbra 2019 krátko pred polnocou v kruhu svojej rodiny 42-násobný víťaz ankety Zlatý slávik – český spevák Karel Gott.

Karel Gott sa narodil v 14. júla 1939 v Plzni. Po presťahovaní sa do Prahy sa vyučil za elektromontéra v ČKD. Jeho otec vždy trval na tom, aby sa vyučil a získal remeslo. Matka zase podporovala jeho lásku k hudbe. Od roku 1957 začal amatérsky spievať, rok na to sa zúčastnil na súťaži Hledáme nové talenty v pražskom Slovanskom dome. Získal si priazeň publika, poroty však nie. Začal pravidelne vystupovať v známych pražských kaviarňach Alfa a Vltava. V roku 1960 urobil skúšky na konzervatórium, študoval spev u Konstantina Karenina.

 

Prvým výraznejším úspechom bola jeho účasť v programe Československej televízie Hledáme písničku pro všední den, kde spieval spolu s Vlastou Průchovou pieseň Až nám bude dvakrát tolik. S orchestrom Karla Vlacha nahral Písničku pro Martinu. Vo výsledkoch ankety Zlatý slávik sa objavil už v prvom ročníku v roku 1962. Vyhral Waldemar Matuška, Gottovi patrilo 49. miesto, dostal tri hlasy. Rok na to už anketu vyhral.

V roku 1963 dostal angažmán v pražskom Divadle Semafor. Prvým predstavením, v ktorom účinkoval, bolo Zuzana není pro nikoho doma. Gott v ňom spieval tri piesne — Sáňe, Oči sněhem zaváté a Zdvořilý Woody. Pieseň Oči sněhem zaváté sa stala najväčším hitom roka 1963. V Semafore sa spoznal s bratmi Ladislavom a Jiřím Štaidlovcami, v roku 1965 odišli, aby založili vlastné Divadlo Apollo. Prvú premiéru mal program z názvom Pouť pro dva.

FOTO: Gala koncertom v bratislavskom Partu kultúry a oddychu sa 16. Júna 1968 večer skončil tretí ročník medzinárodného festivalu populárnych piesní - Bratislavská lýra.. Na snímke Karel Gott. Archív TASR.

V roku 1965 vydal Supraphon prvú LP platňu s názvom Zpívá Karel Gott. V júni 1966 súťažil na Bratislavskej lýre s piesňami Mám rozprávkový dom Vieroslava Matušíka a Pošli to dál, ktorú mu zložil kolega z divadla Apollo Jaromír Klempíř. Rozprávkový dom získal Zlatú lýru.

Artia vydala do zahraničia Gottovu prvú platňu pod názvom The Golden Voice Of Prague, ktorá mala úspech hlavne v Nemecku. Začiatkom roka 1967 podpísal zmluvu s nemeckou firmou Polydor, kde mu vyšiel prvý singel so skladbou Weisst du wohin? aj prvý album Die goldene Stimme aus Prag. V nemecky hovoriacich krajinách so predalo 450.000 platní a Gott dostal skutočne prívlastok Zlatý hlas z Prahy.

FOTO: Na východoslovenskom turné, ktoré začal Karel Gott v Košiciach 2. Júna 1995 na výslovnú žiadosť, mistra ako konferenciér ho sprevádzal Ivan Krajíček. Snímka je z vystúpenia v Košiciach. Archív TASR.

Karel Gott so skupinou koncertoval v československom pavilóne na svetovej výstave v Montreale, od júna 1967 potom účinkoval so skupinou Ladislava Štaidla v hoteli Frontier v Las Vegas, na pódiu, kde spieval aj Elvis Presley. V marci 1968 zastupoval Rakúsko na Veľkej cene Eurovízie s piesňou Tausend Fenster, ktorú zložil Udo Jürgens. V októbri 1968 získal zlatú medailu na festivale Zlatý kohút v Riu de Janeiro za pieseň Karla Svobodu a Jiřího Štaidla Lady karneval.

Gottova popularita stále rástla, čo dokazuje predaj platní aj anketa Zlatý slávik, v ktorej bol v rokoch 1969 - 1982 vždy prvý. Za výnimočnú umeleckú činnosť dostal 3. mája 1977 titul zaslúžilý umelec a 30. apríla 1985 aj titul národný umelec.

FOTO: V Bratislave sa začal I. medzinárodný festival tanečnej piesne 24.júna 1966. Prvý festivalový večer bol venovaný českej a slovenskej tvorbe. Odznelo na ňom 23 piesní vybraných v celoštátnej autorskej súťaži z celkového počtu 790 skladieb. Piesne, ktoré sa dostali do finále, predniesli najlepší slovenskí a českí interpreti so sprievodom rozšíreného tanečného orchestra Čs. rozhlasu v Prahe pod vedením Karla Kraugartnera a Josefa Votrubu. Karel Gott spieva víťaznú pesničku Mám rozprávkový dom. Archív TASR.

Gott je držiteľom 22 československých a 20 českých zlatých slávikov, vlastní viac ako 60 zlatých platní, sedem diamantových platní, nahral približne 2600 pesničiek. V americkom meste Las Vegas sa 7. januára 2008 oženil, za manželku si zobral Ivanu Macháčkovú. Spolu majú dve dcéry Nelly Sofiu a Charlotte Ellu. Z nemanželského vzťahu má Gott dve dospelé dcéry Dominiku a Luciu. K 70. narodeninám vyšla v júli 2009 trojkompilácia Karel Gott 70 hitů a mesiac na to albumová kolekcia 36 CD s názvom Mé písně — Zlatá albumová kolekce. Tá obsahuje 33 albumov z rokov 1965 - 1992 a tri bonusové CD.

K významnému životnému jubileu vydal Supraphon "božskému Kájovi" dve špeciálne kolekcie mapujúce najobľúbenejšie piesne počas takmer šiestich dekád jeho hudobnej kariéry. Ani na jednom titule nechýba aktuálny hit Srdce nehasnou, ktorý pre Gotta a jeho dcéru Charlotte Ellu zložil Richard Krajčo. Fanúšikovia českého speváka Karla Gotta si pri príležitosti jeho osemdesiatky, ktorú oslávil v júli 2019, mohli kúpiť pamätnú eurobankovku s jeho portrétom.