Sekcia

Anton Mrvečka bol predovšetkým komediálny herec

Anton Mrvečka bol filmový, divadelný a rozhlasový herec, ktorý vynikal prevažne v úlohách komediálneho charakteru.

 

     Anton Mrvečka sa narodil 27. februára 1934 v Budatíne, ktorý je už súčasťou Žiliny. Ako 15-ročný sa dopočul, že sa bude konať konkurz vo Zvolenskom divadle. Počas cesty vlakom na konkurz sa zoznámil s legendárnym divadelníkom Andrejom Bagarom, ktorý si talent sympatického a vtipného mladíka všimol. 
     Mrvečka zmaturoval na žilinskom gymnáziu a neskôr absolvoval odborný divadelný kurz pri Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Umeleckú kariéru začal  ako člen Činohry Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene.
     Režiséri ho obsadzovali do rôznych chlapčenských typologických postáv. V roku 1950 sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave, kde pracoval do roku 1985.

Činoherný súbor SND v Bratislave uviedol v sobotu 17. marca na javisku Divadla P.O. Hviezdoslava komédiu význačného ruského satirika N. V. Gogoľa Revízor. Viera Topinková, ktorá vytvára úlohu Márie, dcéry mešťanostu a Anton Mrvečka v úlohe revízora Chlestakova. Foto: archív TASR, autor M. Slosiariková/17. marca 1962

 

     Anton Mrvečka debutoval v roku 1952 vo filme Mladé srdcia. Hrával prevažne v komických žánroch, napríklad vo filmoch Šťastie príde v nedeľu (1958) a Skalní v ofsajde (1960). Ďalej hral v televíznych inscenáciách Ženský zákon (1967), Buddenbrookovci (1974), Smrť malomeštiaka (1977) a ďalších, aj v televíznych filmoch napríklad Šestý do party (1961), Geľo Sebechlebský (1963), Sám vojak v poli (1964) a televíznom seriáli Zaprášené histórie (1971) na námety poviedok Ema Bohúňa. Herec účinkoval aj v historickom televíznom seriáli Vivat Beňovský (1975). Zápornú postavu si zahral v televíznom seriáli Útek zo zlatej krajiny (1977) na námet Jacka Londona.

     Aj v divadle vynikal ako predstaviteľ komických postáv. Mnohí diváci si ho pamätajú v úlohe zbojníka Bunkoša v Bryll-Gartnerovej spevohre Na skle maľované, ktorá mala premiéru v roku 1974.
     Svoj príjemný hlas v dabingu prepožičal mnohým postavám vo filmoch Odhalenie Alžbety Báthoryčky (1965), v  prvom celovečernom animovanom filme Walta Disneyho Snehulienka a sedem trpaslíkov v slovenskej verzii v roku 1970, Rača, láska moja (1977).

 

     Charizmatický herec Anton Mrvečka zahynul tragicky 20. apríla 1985 vo veku 51 rokov v Pezinku.