Sekcia

Vo veku 91 zomrela herečka Eva Kristínová

Na scéne Slovenského národného divadla, v rozhlase i v televízii vytvorila Eva Kristínová herecké kreácie, ktoré sa stali súčasťou zlatého fondu slovenského hereckého umenia.

 

     Na divadelných doskách stvárnila Eva Kristínová približne 80, väčšinou dramatických postáv. Z jej vzťahu k ľudovej poézii, piesňam a obradom sa odvinula línia postáv slovenskej ženy - Zuza Javorová v Ženskom zákone, či Zuzka v Statkoch zmätkoch, Eva v Bačovej žene. Protipólom jej ľudových postáv boli kreácie kráľovských typov žien, kde v prednese mohla uplatniť sklony k heroickému pátosu, vzdoru a vášni – Lady Macbeth, Kleito v Atlantíde, Gertrúda v Hamletovi.

     Eva Kristínová sa narodila 5. augusta 1928 v Trenčíne. Jej mladosť bola čiastočne poznačená tvrdým osudom jej otca. Otec bol československým príslušníkom Štefánikových francúzskych légií, povýšili ho na brigádneho generála a neskôr ho degradovali na obyčajného vojaka až bol z armády prepustený. Dcéra Eva Kristínová sa pridala k Slovenskému národnému povstaniu, kde slúžila ako spojka.

     V roku 1950 absolvovala Odborný divadelný kurz v Bratislave. Po ukončení štúdia získala angažmán v SND, zároveň pôsobila v rozhlase, v televízii a vo filme. Na národnej divadelnej scéne pôsobila skoro štyridsať rokov. Bola tiež známou a uznávanou recitátorkou.

     E. Kristínová debutovala v krátkometrážnej komédii Rohy (1955), nasledovala komédia režiséra Paľa Bielika Nie je Adam ako Adam (1956). Účinkovala v mnohých televíznych filmoch Štyridsaťštyri (1957), Smrť sa volá Engelchen (1960), Sám vojak v poli (1964), komédii Rysavá jalovica (1970), historická dráma v réžii Pavla Haspru Lucrezia Borgia (1974), komédia Zypa Cupák (1976), Bičianka z doliny (1981) v réžii Jozefa Zachara, Puto najsilnejšie (1990). Úspešné boli tiež filmy Cesta ženy (1974), Penelopa (1977), Hody (1987).

     Jej repertoár poézie bol veľmi široký, ovláda spamäti značnú časť Hviezdoslavovej tvorby. K 80. narodeninám herečky spísal Ján Čomaj jej pamäte vydané pod názvom Spomienky herečky (2008).

     Od roku 1968 bola Eva Kristínová zaslúžilou umelkyňou, nositeľkou Čs. medaily Za chrabrosť, Čs. medaily za zásluhy I. stupňa, Radu SNP II. triedy, Ceny mesta Bratislavy.

     Prezident SR Ivan Gašparovič udelil 1. septembra 2008 Eve Kristínovej Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti rozvoja slovenského divadelného umenia a kultúry. Pri príležitosti štvrťstoročia Slovenskej republiky sa v januári 2018 uskutočnila v Zrkadlovej sieni bratislavského Primaciálneho paláca prezentácia knihy 25 slovenských rokov. Počas slávnostného večera udelili vybraným osobnostiam Ceny Extra plus za prácu v prospech SR. Medzi ocenenými umelcami bola aj herečka Eva Kristínová.