Sekcia

Rok 1953: Nástup povolancov na vojenčinu

Do ľudovej armády nastupujú v týchto dňoch mladí chlapci zo všetkých krajov republiky, aby splnili svoju najčestnejšiu povinnosť - vojenskú základnú službu.

 

     "V týchto dňoch ožívajú ulice našich krajských miest vzácnym ruchom. Tisíce mladých mužov prichádzajú, aby vyplnili najčestnejšiu občiansku povinnosť, aby nastúpili na vojenskú základnú službu.

     Aj bratislavské ulice ožívajú krokmi tisícov mladých ľudí, pochodujúcich pri zvukoch rezkej vojenskej hudby. V Dome osvety, kde je krajské zberné stredisko, sa schádzajú všetci aby sa dozvedeli, v ktorom mieste budú vykonávať svoju čestnú občiansku povinnosť.

     O povolancov sa od začiatku vzorne starajú. Vojaci im pripravili dobrý, hlavne veselý kultúrny program. Zahrala im ľudová kapela Ladislava Csíkósa. Svojím rozprávaním ich pobavil ľudový rozprávač, ktorý im rozpovedal historky o veselom vojenskom živote", píše sa v archívnej správe TASR.

Bratislavské ulice ožívajú krokmi tisícov mladých ľudí, pochodujúcich pri zvukoch rezkej vojenskej hudby. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/29. októbra 1954
Ešte stisk ruky kamarátke, bozk manželke na rozlúčku a v radostnej nálade vchádzajú povolanci do Domu osvety, odkiaľ sa rozídu do svojich posádok. Foto: archív TASR, autor V. Přibyl/29. októbra 1954