Sekcia

Rok 1966:Študentský domov J. Hronca-komfortné bývanie pre vysokoškolákov

V utorok 2. novembra odovzdali do používania posledné objekty vysokoškolského internátu na Bernolákovej ulici v Bratislave. Súčasťou študentského domova je 25-metrový plavecký bazén či telocvične.

 

     "Obyvatelia vysokoškolského študentského domova na Bernolákovej ulici v Bratislave prežívali v utorok 2. novembra slávnostný deň. Za účasti povereníka Slovenskej národnej rady pre školstvo a kultúru dr. Mateja Lúčana a vedúceho oddelenia školstva a vedy ÚV KSS Ivana Litvaja CSc., rektora SVŠT v Bratislave prof. Jozefa Trokana a ďalších hostí slávnostne odovzdali do užívania objekty výstavby tretej etapy tohto moderného internátu", uvádza archívna správa TASR.

     Vysokoškolský internát Jura Hronca študenti hneď po otvorení premenovali na „Bernolák“. Jeho výstavbu si vyžiadal stúpajúci počet vysokoškolských študentov v hlavnom meste. Prvotné zadanie na architektonické prevedenie získali študenti Slovenskej vysokej školy technickej, katedry architektonickej tvorby. Ich návrhy boli spracované Krajským projektovým ústavom pre bytovú výstavbu.

     Ako prvá bola postavená budova internátu, ktorá bola využitá aj pri evakuácii obyvateľov južného Slovenska pri povodniach v roku 1965.

Pohľad do jedálne pre 2000 študentov. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/2. novembra 1966
Spoločenská miestnosť internátu. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/2. novembra 1966

 

     "Nový vysokoškolský internát si vyžiadal náklad viac ako 38 miliónov korún. Jeho hlavným architektom je inž. architekt Ľudovít Jendreják so spolupracovníkmi. Je projektovaný pre dvetisíc študentov. Študenti majú k dispozícii aj dve telocvične a krytý 25-metrový plavecký bazén", píše sa v archívnej správe TASR.

Medzi prvými, čo si zaplávali v novom bazéne vysokoškolského internátu bol rektor SVŠT prof. Jozef Trokan. Foto: archív TASR, autor Š. Petráš/2. novembra 1966