Sekcia

Rok 1986: Chata pod Rysmi znovu otvorená

Od prvého júla je opäť otvorená najvyššie položená chata v ČSSR - Chata pod Rysmi.

 

     "Chata pod Rysmi sa nachádza v nadmorskej výške 2 250 metrov, na výstupovej trase k najnavštevovanejšiemu vrcholu Vysokých Tatier - Rysy (2 499 m), ktoré poskytujú jeden z najkrajších tatranských rozhľadov.

     Postavená bola v roku 1932, od roku 1976 má dnešnú podobu. Je ideálnou základňou na horolezecké výstupy v oblasti Rysov, Vysokej i povestnej galérie Gangu. Sprísnená ochrana prírody v rámci TANAP-u umožňuje len letnú prevádzku chaty.

     Je jedinou tatranskou chatou, na ktorú sa všetok potrebný materiál vynáša bez použitia vrtuľníka. Priemerne za mesiac treba vyniesť na chatu dve tony nákladu. Počas víkendov s pekným počasím navštívi chatu 600 až 800 turistov, počas Medzinárodného výstupu mládeže na Rysy aj 1200. Pripraviť pre nich dostatok občerstvenia nie je teda maličkosť", uvádza archívna správa TASR.

Aj v zložitých vysokohorských podmienkach treba dbať na hygienu. Hana Poliaková (vľavo) a Eva Truchlíková umývajú riad. Foto: archív TASR, autor S. Písecký/3. júla 1986
Od roku 1979 je vedúcim chaty Viktor Beránek. Každý deň si nájde čas na zakreslenie predpovednej mapy. Foto: archív TASR, autor S. Písecký/3. júla 1986
Pohľad na chatu pod Rysmi. Foto: archív TASR, autor S. Písecký/3. júla 1986