Sekcia

...Veľká noc ide

Sviatky jari sú spojené s tradičnými zvykmi. Korbáče s mašľami a zdobené kraslice sú neodmysliteľnou súčasťou a symbolmi Veľkej noci.

 

     Takmer do celého sveta sa prostredníctvom Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) dostávajú kraslice z ukrajinského regiónu východného Slovenska. Veľkej obľube sa tento druh ľudového umenia teší v obciach medzilaboreckej doliny, najmä v Čertižnom (okres Humenné). Tunajšie kraslice spomedzi ostatných vynikajú svojou farebnosťou, motívmi i archaickou technikou spracovania pomocou najjednoduchších nástrojov (zápalky, špendlíkové hlavičky) s použitím včelieho vosku.

     Čertižnianske ženy každoročne dodávajú do ÚĽUV-u vyše 3 000 kraslíc. V celoštátnych súťažiach získavajú ich výrobky najvyššie ocenenia a Eva Ťahlová z tejto obce je držiteľkou titulu majster ľudovej umeleckej výroby v odbore maľovanie kraslíc.

Majsterka ľudovej umeleckej výroby Eva Ťahlová pri kreslení veľkonočných vajíčok. Foto: archív TASR, autor S. Písecký/25. marca 1983
Zručnosť i vzory sa dedia v Čertižnom z generácie na generáciu. Anna Kulíková zaúča svoje vnučky Janku /vľavo/ a Martinu do tajov precízneho zdobenia vajíčok. Foto: archív TASR, autor S. Písecký/25. marca 1983

 

     Hoci Domaniža v okrese Považská Bystrica nie je už číro rázovitá dedina, predsa sa tu uchovávajú niektoré staré zvyky. Dievčatá dávajú kúpačom na Veľkú noc pekné kraslice, ktoré v Domaniži maľujú, a o ktoré je veľký záujem.

     Zásluhou ľudovej umelkyne Štefánie Dudákovej sa stávajú veľkonočné kraslice z Domaniže čoraz známejšie aj v zahraničí. Táto skromná 53-ročná žena, rodáčka z Domaniže sa zaoberá maľovaním kraslíc od malička. Najprv ich maľovala len pre svojich spoluobčanov, od roku 1957 začala pracovať aj pre ÚĽUV.

Štefánia Dudáková pri výrobe kraslíc. Foto: archív TASR, autor K. Cích/8. apríla 1966

 

     Mária Ďurdinová z Veľkej Čause (okres Prievidza) pripraví ročne niekoľko tisíc kraslíc pre Ústredie ľudovej umeleckej výroby. ÚĽUV ich exportuje do zahraničia - hlavne do Spojených štátov amerických, kde sa tešia velkej obľube u našich krajanov.

      Maľovanie kraslíc si vyžaduje veľkú zručnosť a trpezlivosť. Na vyfúknuté biele vajíčka sa pomocou špendlíka nanáša včelí vosk. Vajíčka sa potom farbia. Farbenie a sušenie sa opakuje toľkokrát, koľko farebných kombinácii sa zvolí.

Mária Ďurdinová pri maľovaní kraslíc. Foto: archív TASR, autor J. Valko/7. apríla 1966

 

     Veľkú noc už tradične oslávia i členovia folklórneho súboru Selčianka. Spoločne v krojoch chodia oblievať dievčatá, no najskôr treba upliesť korbáč, veď bez neho je nemysliteľná oblievačka. Veľkonočné kraslice sú doménou gazdiniek zo Selca. Prekrásny dekor naučila 62-ročná Mária Palatinusová i svoje vnučky Janku a Máriu, ktoré obdarujú kúpačov už svojimi výrobkami.

62-ročná Mária Palatinusová zaúča pri maľovaní kraslíc i svoje vnučky Janku a Máriu. Foto: archív TASR, autor Š. Kačena/13. apríla 1993