Sekcia

Rok 1962: Vznikla prvá dievčenská čata traktoristiek

Šesť zväzáčok na Štátnom majetku Balvany v okrese Komárno si po úspešnom absolvovaní kurzu traktoristov založilo komplexne mechanizovanú čatu.

 

     V roku 1961 pracovala väčšina z nich v zeleninárstve a za usilovnú prácu dostali titul Brigáda socialistickej práce. Táto prvá komplexne mechanizovaná čata zväzáčok na Slovensku sa podujala v tomto roku obrábať viacročné krmoviny, obilniny, cukrovú repu a ďalšie plodiny na 387 hektároch.

Zväzáčky Edita Kirajová, Alžbeta Gombášová, Mária Szabová, Gabriela Molnárová a Gabriela Davidová pod vedením Rozálie Vienovej vytvorili komplexne-mechanizovanú čatu, aby pomohli nielen zvyšovať, ale i zlacňovať poľnohospodársku výrobu. Foto: archív TASR, autor K. Cích/2. februára 1962

 

     Zimné obdobie využíva komplexne mechanizovaná čata zväzáčok v Balvanoch na zvyšovanie odbornej kvalifikácie. Pod vedením najskúsenejších odborníkov sa učia opravovať traktory a závesné náradie. Vedenie majetku zorganizovalo pre nich do začatia jarných prác kurz agrotechniky a mechanizovaného obrábania jednotlivých kultúr.