Sekcia

Rok 1956: Päť úspešných rokov Slovenskej národnej galérie

Bilancia doterajšej činnosti SNG je vskutku bohatá a radostná. Necelých päť rokov stačilo, aby sa takmer z ničoho postupne vybudovala dobre vybavená a výkonná kultúrna ustanovizeň s viacerými vedeckými oddeleniami a dielňami.

 

     Otvorením výstavy „Umenie 19. storočia“ v novembri 1951, sprístupnila Slovenská národná galéria verejnosti prvú časť svojich výstavných objektov vo vlastnej budove na Rázusovom nábreží v Bratislave.

     V uplynulom období v budove SNG dokončili adaptáciu aj ostatných miestností, pričom urobili podstatné zmeny aj v stavebnej úprave. Doteraz bolo v SNG usporiadaných do 15 výstav, medzi nimi i niekoľko medzinárodných.

     Bilancia doterajšej činnosti SNG je teda bohatá a radostná. Necelých päť rokov stačilo, aby sa takmer z ničoho postupne vybudovala dobre vybavená a výkonná kultúrna ustanovizeň s viacerými vedeckými oddeleniami a dielňami s pomerne značným a hodnotným umeleckým inventárom.

Pri SNG je tiež vybudované fotografické oddelenie, v ktorom pracuje Ján Suchý. Foto: archív TASR, autor L. Roller/6. novembra 1956
Záber z kníhviazačskej dielne, kde pracuje kníhviazač Ján Farkaš. Foto: archív TASR, autor L. Roller/6. novembra 1956

 

     Od roku 1951 sa buduje pri SNG aj knižnica. Dnes je takmer hotová. Vlastní vyše 10 000 zväzkov odbornej umelecko-historickej literatúry, takže je jednou z najväčších odborných knižníc svojho druhu na Slovensku. Vedúcim knihovníkom je tu Marian Veselý.

     Zbierky Slovenskej národnej galérie slúžia tiež študijným účelom. Poslucháči Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave sa oboznamujú s technikou starších majstrov hlbšie tak, že zhotovujú z ich diel kópie.

Vedúci knihovník SNG Marian Veselý. Foto: archív TASR, autor L. Roller/6. novembra 1956
Na obrázku vidíme poslucháča 5. ročníka VŠVU Antona Sučku pri práci priamo v SNG. Foto: archív TASR, autor L. Roller/6. novembra 1956

 

     Slovenská národná rada prijala zákon o vzniku Slovenskej národnej galérie 29. júla 1948. Vznik tejto vrcholnej štátnej umeleckohistorickej a zberateľskej inštitúcie inicioval novinár a spisovateľ Laco Novomeský. Galériu zriadilo ministerstvo kultúry ako štátnu príspevkovú organizáciu. Na prelome rokov 1950 - 1951 boli galérii pridelené priestory bývalých Vodných kasární na nábreží Dunaja v Bratislave.